Osoby z miejscem zamieszkania na terenie Polski mają obowiązek rozliczania z polskim Urzędem Skarbowym całości swoich dochodów. Nie ma tu znaczenia fakt, czy dochody te zostały osiągnięte w Polsce, czy w poza granicami kraju. Dotyczy to również prac sezonowych, na które chętnie wyjeżdżają za zachodnią granicę młodzi Polacy. Dowiedz się, jak należy rozliczyć podatek za pracę sezonową w Niemczech.
Praca sezonowa w Niemczech – jak kwalifikujemy dochody
Odkąd niemiecki rynek pracy otworzył się dla polskich pracowników, chętnie wyjeżdżają oni w okresie letnim w celu zatrudnienia się jako pracownicy sezonowi. Należy wspomnieć o tym, że zarobki z tego typu zatrudnienia traktowane są jako dochody z pracy najemnej.
O tym, czy praca sezonowa w danym kraju podlega opodatkowaniu w kraju stałego zamieszkania, decyduje treść dwustronnej umowy, jaką Polska podpisuje z krajem, w którym wykonywana jest praca sezonowa. Umowa ta dotyczy unikania przez podatników podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w czasie prac sezonowych.
Potrzebujesz pomocy przy zwrocie podatku z Niemiec? – Skonsultuj się z nami.
Praca sezonowa w Niemczech – czy jest opodatkowana?
Dochody z pracy najemnej w Niemczech są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Urząd Skarbowy bierze jednak je pod uwagę w celu wyliczenia stopy procentowej podatku, kiedy pracownik sezonowy z Niemiec uzyskuje również podlegający opodatkowaniu dochód w Polsce.
W rocznym zeznaniu podatkowym uwzględniamy dochód, a więc przychód pomniejszony o wysokość diet oraz kosztów uzyskania przychodu, uzyskany za pracę sezonową. Jednakże dochody uzyskane przez pracowników sezonowych w Niemczech są opodatkowane w tym kraju zgodnie z tamtejszymi przepisami dotyczącymi podatku od dochodu z prac sezonowych.
Aby dowiedzieć się jakie metody rozliczenia podatku (również podatku w Niemczech) są dostępne w przypadku pracy sezonowej w innych krajach, przeczytaj nasz artykuł: Praca sezonowa za granicą a rozliczenie podatku
Co w przypadku, kiedy odliczenia są wyższe?
Diety wypłacane pracownikom sezonowym w Niemczech mogą być odliczane od przychodu. Wysokość diet oraz koszty uzyskania przychodu można ustalić na podstawie aktualnych przepisów podatkowych. Warto zwrócić uwagę na limity diet ustalane przez niemieckie prawo podatkowe.