Praca sezonowa Niemcy

Osoby z miejscem zamieszkania na terenie Polski mają obowiązek rozliczania z polskim Urzędem Skarbowym całości swoich dochodów. Nie ma tu znaczenia fakt, czy dochody te zostały osiągnięte w Polsce, czy w poza granicami kraju. Dotyczy to również prac sezonowych, na które chętnie wyjeżdżają za zachodnią granicę młodzi Polacy. Dowiedz się, jak należy rozliczyć podatek za pracę sezonową w Niemczech.

Praca sezonowa w Niemczech – jak kwalifikujemy dochody

Odkąd niemiecki rynek pracy otworzył się dla polskich pracowników, chętnie wyjeżdżają oni w okresie letnim w celu zatrudnienia się jako pracownicy sezonowi. Należy wspomnieć o tym, że zarobki z tego typu zatrudnienia traktowane są jako dochody z pracy najemnej.

O tym, czy praca sezonowa w danym kraju podlega opodatkowaniu w kraju stałego zamieszkania, decyduje treść dwustronnej umowy, jaką Polska podpisuje z krajem, w którym wykonywana jest praca sezonowa. Umowa ta dotyczy unikania przez podatników podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych w czasie prac sezonowych.

Potrzebujesz pomocy przy zwrocie podatku z Niemiec? – Skonsultuj się z nami.

Praca sezonowa w Niemczech – czy jest opodatkowana?

Dochody z pracy najemnej w Niemczech są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Urząd Skarbowy bierze jednak je pod uwagę w celu wyliczenia stopy procentowej podatku, kiedy pracownik sezonowy z Niemiec uzyskuje również podlegający opodatkowaniu dochód w Polsce.

W rocznym zeznaniu podatkowym uwzględniamy dochód, a więc przychód pomniejszony o wysokość diet oraz kosztów uzyskania przychodu, uzyskany za pracę sezonową. Jednakże dochody uzyskane przez pracowników sezonowych w Niemczech są opodatkowane w tym kraju zgodnie z tamtejszymi przepisami dotyczącymi podatku od dochodu z prac sezonowych.

Aby dowiedzieć się jakie metody rozliczenia podatku (również podatku w Niemczech) są dostępne w przypadku pracy sezonowej w innych krajach, przeczytaj nasz artykuł: Praca sezonowa za granicą a rozliczenie podatku

Co w przypadku, kiedy odliczenia są wyższe?

Może zdarzyć się taka sytuacja, że pracownik sezonowy otrzymywał diety należne w celu pokrycia kosztów pracy. Jeżeli odliczenie, które przysługuje podatnikowi z tytułu otrzymywanych diet jest wyższe niż dochód, wówczas dochód ten jest całkowicie zwolniony z opodatkowania. W takiej sytuacji dochodu nie należy wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Pracowałeś w Niemczech?
Zgłoś się do nas!

Aktualności o podatku zagranicznym
Dowiedz się więcej

Kwota wolna od podatku w niemczech 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest ważnym elementem polityki…
Finanzamt w niemczech

Finanzamt – najważniejsze informacje o niemieckim urzędzie skarbowym

Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy, jest kluczową instytucją…
Steuernummer i Identifikationsnummer – czym są te numery

Steuernummer i Identifikationsnummer – czym są te numery i do czego służą?

Steuernummer i Identifikationsnummer są kluczowe dla jednoznacznej…