Ulga 10% (Standardfradrag)
Ta popularna ulga została zlikwidowana przez Urząd Podatkowy w 2019 roku (można się było o nią ubiegać do końca roku 2018). Warto jednak pamiętać, że osoby, którym przysługiwało prawo do ulgi przed jej wycofaniem, wciąż mogą się o nią starać. W tym celu należy złożyć odpowiednią korektę podatkową (można to zrobić do nawet dziesięciu lat wstecz). Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem Standardfadrag w 2022 za lata m ubiegłe, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci uzyskać należne pieniądze.
Czym dokładnie jest norweska ulga 10%?
Ten rodzaj ulgi przysługiwał osobom, które legalnie pracowały w Norwegii nie dłużej niż dwa lata, bądź pracowały sezonowo. Jej zadaniem było zmniejszenie kwoty podlegającej opodatkowaniu o 10% dochodów uzyskanych w państwie skandynawskim. Jest to ulga, która przysługiwała z racji zatrudnienia, można z niej było skorzystać już w momencie uzyskania statusu rezydenta podatkowego. Osoby, które przebywały krócej niż 3 miesiące, a w przeciągu jednego roku były tam krócej niż 6 miesięcy, mogły ubiegać się o tego rodzaju ulgę co roku. Ten rodzaj odpisu można było połączyć z inną ulgą – drugą klasą podatkową. Warunkiem do wykonania tego rodzaju zabiegu było nieprzekroczenie stawki rocznej dochodów małżonka bądź małżonki.
Należy pamiętać, że ulga ta przeznaczona była jedynie dla osób, które nie są właścicielami żadnych przedsiębiorstw. Dodatkowo, przy skorzystaniu z ulgi przez jednego z małżonków, drugi nie mógł tego zrobić w następnym roku. Ważne, aby pamiętać także, że ulga 10% wyklucza inne ulgi na przykład: ulgę rodzicielską, koszty pobytu poza domem rodzinnym czy odliczenie odsetek od pożyczek. Maksymalny zwrot wynikający z ulgi 10% to 40 tysięcy NOK (korona norweska). Aby skorzystać z ulgi, 10% należy w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego (punkt 3.3.7) wpisać kwotę, którą należy odliczyć.