Zasiłki rodzinne z zagranicy
Kinderbijslag zasiłek rodzinny w Belgii
Nasi specjaliści pomogą Ci uzyskać Kinderbijslag
Jak uzyskać belgijski zasiłek Kinderbijslag
Kwota Kinderbijslag to miesięcznie:
- około 96 euro na pierwsze dziecko,
- około 178 euro na drugie dziecko,
- około 260 euro na trzecie i kolejne dziecko,
Najczęściej zadawane pytania
Pytania i odpowiedzi
Kinderbijslag wypłacany jest do ukończenia 18 roku życia przez dziecko, jednak świadczenie to można pobierać dłużej – w sytuacji, gdy pociecha kontynuuje naukę. Wtedy Kinderbijslag należy się maksymalnie do ukończenia 25 roku życia. Dziecko może także w tym czasie pracować – jeśli jego dochód nie przekroczy określonej sumy – w 2022 roku jest to około 540 euro miesięcznie. Dodatkowo jeśli dziecko uczy się dziennie, w trakcie roku szkolnego/akademickiego nie może pracować dłużej niż 80 godzin w każdym miesiącu. Kinderbijslag dla dzieci niepełnosprawnych z kolei jest wypłacany do 21 roku życia
Kinderbijslag można pobierać równolegle z innymi belgijskimi zasiłkami, przyznawanymi rodzicom w trudnej sytuacji materialnej, opiekujących się trwale chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem, a także osobom bezrobotnym i wychowującym dzieci samotnie.
Wszystkim uprawnionym rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka, przysługują również inne świadczenia rodzinne w Belgii. Są to między innymi:
- Kraamgeld – dodatek na narodziny, odpowiednik polskiego becikowego. (w 2022 roku to około 1 200 euro).
- Premia szkolna, wypłacana raz w roku w sierpniu. Jest to odpowiednik polskiej wyprawki. W zależności od wieku dziecka wynosi od 21 euro do nawet 63 euro – im dziecko jest starsze, tym na więcej pieniędzy mogą liczyć rodzice (wyższe kwoty przysługują też rodzinom w trudnej sytuacji materialnej: do 115 euro).
- Zasiłek szkolny – przyznawany indywidualnie, w zależności od dochodów i wieku dziecka (im jest starsze, tym większe kwoty można otrzymać).
Zasiłek rodzinny Kinderbijslag oraz 500 plus to świadczenia tożsame – oba przyznawane są w celu pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że nie można pobierać ich jednocześnie. Belgijski urząd pomniejszy kwotę wypłacanego zasiłku o tę wypłacaną w Polsce.
Trzeba przy tym pamiętać, że 500+ można pobierać tylko w sytuacji, gdy rodzic i dziecko rzeczywiście mieszkają na terenie Polski (meldunek nie jest istotny). W przypadku większości europejskich świadczeń rodzinnych naczelną zasadą jest, że pobiera je się w kraju, w którym opiekunowie i dzieci przebywają na stałe.
Aby ubiegać się o Kinderbijslag, należy złożyć w belgijskim urzędzie komplet dokumentów. Załączniki, które należy dołączyć do formularza, to między innymi:
- Zaświadczenie o zarobkach i formie zatrudnienia od pracodawcy (Loonfiche, tzw. karta podatkowa). Alternatywą mogą być tzw. paski z wypłaty.
- Kopie niektórych dokumentów potwierdzających status rodzinny (unijny akt urodzenia dziecka i/lub akt małżeństwa),
- Kopia zaświadczenia o miejscu zameldowania w Belgii (potwierdzające zamieszkanie przynajmniej jednego rodzica i dziecka pod jednym adresem).
- Dokumenty potwierdzające pobieranie lub niepobieranie świadczeń rodzinnych w innych krajach (np. 500+).
W zależności od konkretnej sytuacji rodziny, konieczne może być dostarczenie innych dokumentów, takich jak np. zupełny akt urodzenia (z tłumaczeniem uwierzytelnionym, tzn. wykonanym przez tłumacza przysięgłego), jeśli dziecko nie zostało urodzone w związku małżeńskim (np. przed jego zawarciem).
Zazwyczaj konieczne jest także zaświadczenia małżonka osoby wnioskującej o Kinderbijslag – dotyczące osiąganych dochodów. Urząd przelewa zasiłek na konto jednego z rodziców w każdym miesiącu kalendarzowym. Zwykle jest to matka dziecka. W wyjątkowych sytuacjach jest to ojciec, lub inny prawny opiekun, jeśli dziecko nie ma biologicznych rodziców.
Sama procedura ubiegania się o zasiłek jest relatywnie skomplikowana. Długi jest także czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku – zwykle trwa kilka miesięcy.
Jednocześnie warto wiedzieć, że o zasiłek rodzinny w Belgii można ubiegać się do 5 lat wstecz. Oznacza to, że w 2022 roku można składać wnioski za okres 2017-2021. Dlatego jeśli pracowałeś w Belgii w tym czasie – zgłoś się do nas, pomożemy Ci odzyskać najwyższą dostępną w Twojej sytuacji kwotę. Naszym klientom pomagamy również przeprowadzić zwrot podatku z Belgii – który z kolei można rozliczyć do 3 lat wstecz.
Warto też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach belgijski zasiłek rodzinny można pobierać również wtedy, kiedy dziecko pozostaje w Polsce.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami
Dzwoniąc do nas, zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku Belgii odbędzie się sprawnie i bezstresowo.