podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Aktualności
Słowniczek
Punkty Obsługi Klienta

Dokumenty do pobrania

Austria
dokumenty i druki

Jesteś legalnie zatrudniony do pracy w Austrii? Wobec tego możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli chcesz, aby decyzja w Twojej sprawie zapadła szybko, skorzystaj z pomocy specjalistów. Konsultanci firmy ALL-TAX rozwiążą Twoje problemy z wypełnianiem licznych dokumentów wymaganych do odzyskania zwrotu podatku lub uzyskania zasiłku rodzinnego w Austrii.

  Najczęściej zadawane pytania

  Pytania i odpowiedzi

  Najważniejszym dokumentem potrzebnym do rozliczenia podatku dochodowego z Austrii jest karta podatkowa Lohnzettel (L16). Otrzymasz ją od swojego pracodawcy do końca stycznia w formie elektronicznej lub do końca lutego w formie papierowej. Jeżeli w ciągu roku pracowałeś w kilku miejscach, to Lohnzettel (L16) powinieneś otrzymać od każdego z pracodawców.

  Warto wiedzieć również, że z austriackim urzędem skarbowym nie można rozliczyć się na podstawie odcinków wypłat. Dokument Lohnzettel jest zatem niezbędny, by odprowadzić podatek zgodnie z prawem i otrzymać należne pieniądze.

  Tak jak wspomnieliśmy, podstawowym i najważniejszym dokumentem, który pozwoli uzyskać zwrot podatku z Austrii jest karta podatkowa Lohnzettel (L16). Aby ubiegać się o zwrot, niezbędne będzie również:

  • Zaświadczenie o zarobkach EU/EWR – dokument ten wypełnia i wydaje urząd skarbowy w Polsce
  • Zaświadczenie o zameldowaniu, które można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania.
  • Dokument potwierdzający zameldowanie i wymeldowanie z Austrii (kopia).
  • Karta ubezpieczeniowa (kopia).

  W zależności od konkretnej sytuacji osoby starającej się o zwrot podatku z Austrii konieczne mogą okazać się także inne dokumenty, takie jak zaświadczenie o nauce dziecka (które wypełnia właściwa szkoła) lub odpowiednie pełnomocnictwa, jeśli o zwrot ubiegasz się za pośrednictwem upoważnionej osoby.

  Warto wiedzieć, że rozliczając podatek z Austrii, można skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń. W tym celu do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, np. rachunki, faktury lub odpowiednie zaświadczenia. Najważniejsze odliczenia od podatku, o które można się ubiegać, to:

  • Ulgi rodzinne, w tym kinderfreibetrag, czyli ulga na dziecko (odliczyć można około 200 euro w każdym roku), mehrkindzuschlag (dodatek dla rodzin wielodzietnych), czy kinderbetreuungsgeld w Austrii (związane z opieką nad dzieckiem).
  • Ulga transportowa (pendlerpauschale) – dotyczy osób, które dojeżdżają do pracy ponad 20 km. By potwierdzić prawo do ulgi, należy przedłożyć bilety lub rachunki za paliwo. Pomocne mogą okazać się także dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania oraz adres pracodawcy. Werbungskosten – zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (132 euro).
  • Arbeitsmittel – zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem niezbędnych narzędzi pracy. Należy wykazać, że narzędzia te były potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych.

  Więcej na temat zasad zwrotu podatku oraz wykaz najważniejszych ulg podatkowych znajdziesz na naszej stronie: Zwrot podatku z Austrii. Jeśli chcesz odzyskać należne Ci pieniądze, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci skompletować i wypełnić odpowiednie wnioski oraz uzyskać najwyższą dostępną w Twojej sytuacji kwotę.

  Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami

  Dzwoniąc do nas, zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku Holandia odbędzie się sprawnie i bezstresowo.