podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Aktualności
Słowniczek
Punkty Obsługi Klienta

Zasiłki rodzinne z zagranicy

Kindergeld 2024 zasiłek rodzinny w Niemczech

Zastanawiasz się, czy pracując legalnie za granicą dłużej niż 6 miesięcy, przysługuje Ci niemiecki zasiłek rodzinny? Niemcy są jednym z tych państw, w których możesz go bez problemu otrzymać. Nie wiesz, jakie dokumenty musisz zgromadzić i jakie zasiłki w Niemczech możesz otrzymać? Skontaktuj się z przedstawicielem firmy ALL-TAX. Możesz być pewien, że dokładnie wytłumaczy Ci kolejne kroki, które musisz wykonać, aby skorzystać ze wszystkich przysługujących w Twojej sytuacji zasiłków rodzinnych w Niemczech.

Nasi specjaliści pomogą Ci uzyskać Kindergeld

Jak uzyskać niemiecki zasiłek Kindergeld

Uzyskanie niemieckiego zasiłku Kindergeld jest uzależnione od kilku czynników. Osoba pracująca na ternie Niemiec musi być zatrudniona legalnie oraz musi odprowadzać składki zdrowotne i społeczne na terenie Niemiec, jak również musi mieć nadany Identifikationsnummer. Warunkiem przyznania Kindergled jest również uzyskanie statusu podatnika z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (przepracowanie okresu min. 6 miesięcy, bez dłuższych przerw, posiadanie w Niemczech miejsca zamieszkania lub stałego pobytu w Niemczech)

Aby uzyskać Kindergled musisz złożyć wniosek do Familienkasse wraz z załącznikami. Familienkasse może również poprosić Cię o wysłanie ostatniej decyzji podatkowej lub potwierdzenia, że Twoje zeznanie zostało złożone.
W Niemczech możesz uzyskać całość Kindergeld lub dodatek dyferencyjny ( różnicę pomiędzy wysokością świadczenia niemieckiego, a kwotą świadczeń należną w Polsce) wpływ na to ma Twoja sytuacja osobista i rodzaj pobieranych w Polsce świadczeń na dzieci. Skontaktuj się z nami, sprawdzimy Twoją sytuację i powiemy na jaką wysokość zasiłku możesz liczyć.
Ważne jest, aby po uzyskaniu prawa do Kindergeld informować Familienkasse o każdej zmianie Twojej sytuacji życiowej np. zaprzestanie nauki przez pełnoletnie dziecko, zakończenie pracy na terenie Niemiec. Niepoinformowanie Familienkasse o zmianie Twojej sytuacji może skutkować decyzją o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami.

Kindergled jest przyznawany na dzieci:

  • do 18 roku życia
  • powyżej 18 roku życia, ale do ukończenia 25-ciu lat, które nadal pobierają naukę oraz nie osiągają znacznych dochodów (do pewnej kwoty)
Nie jesteś pewien, czy należy Ci się Kindergeld? Masz dodatkowe pytania dotyczące tego świadczenia? Skontaktuj się z naszym biurem! Nasi specjaliści pomogą Ci uzyskać Kindergeld, odpowiedzą na Twoje pytania oraz przeprowadzą przez cały proces.
Masz pytanie odnośnie Kindergeld?

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi

Kindergeld to nazwa zasiłku rodzinnego przyznawanego osobom pracującym na terenie Niemiec. Jest on wypłacany na dzieci pozostające pod opieką osoby wnioskującej o zasiłek. Jego wysokość uzależniona jest od liczby dzieci w danej rodzinie. Kindergeld możesz otrzymać w przypadku legalnej pracy na terenie Niemiec bez względu na wysokość Twoich rocznych dochodów. Świadczenia na dzieci mogą otrzymać również osoby, które podlegają obowiązkowi podatkowemu na terenie Niemiec, ale centrum ich interesów rodzinnych oraz gospodarczych znajduje się poza terenem kraju np. w Polsce lub innym kraju UE. Kindergeld otrzyma także Polak, który mimo braku meldunku w Niemczech podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (pracuje za granicą przez co najmniej 183 dni w roku).

Zasiłek rodzinny w Niemczech dla Polaków (Kindergeld) możesz otrzymać na każde dziecko do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jeżeli Twoje dziecko jest już starsze, to znaczy ukończyło 18 lat, to również istnieje możliwość otrzymywania na nie zasiłku. Należy jednak spełnić jeden warunek – dziecko musi kontynuować naukę. W takim wypadku możesz pobierać zasiłek do momentu, aż nie ukończy 25. roku życia. Kindergeld wypłacany jest również na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 21 lat pod jednym z dwóch niżej wymienionych warunków.

  • Są bezrobotne (akceptowane są szkolenia zawodowe bez pracy oraz różne formy wolontariatu).
  • Wysokość ich dochodów nie przekroczyła 8 tysięcy euro rocznie.

Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje dzieciom biologicznym, ale również dzieciom adoptowanym i przysposobionym oraz takim, które zostały na stałe włączone do gospodarstwa domowego. Będą to zatem także dzieci formalnego partnera/współmałżonka z innego związku czy wnuki, jeśli to dziadkowie sprawują nad nimi formalną opiekę. Najważniejszym kryterium jest w tym przypadku wspólny meldunek dzieci oraz ich prawnych opiekunów. Kindergeld można pobierać również na dzieci, które są zameldowane w Polsce.

Warto również wspomnieć o tym, że rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą otrzymać świadczenia rodzinne na dzieci nawet po ukończeniu przez nie 25 roku życia. Warunkiem jest wystąpienie niepełnosprawności przed planowaną datę 25. urodzin oraz brak środków finansowych wynikających z niezdolności do pracy.

Zasiłki rodzinne w Niemczech przyznawane na dzieci wypłacane są w zależności od tego, kto faktycznie sprawuje opiekę nad dziećmi oraz jak tę kwestę między sobą ustalą rodzice dzieci, na które jest przyznane świadczenie. Wnioskodawcą jest zazwyczaj osoba pracująca w Niemczech, ale nie jest to regułą. Decyzja o przyznaniu zasiłku rodzinnego wydawana jest z reguły w terminie od 2 do 6 miesięcy. Jak wypłacany jest Kindergeld? Jeżeli rodzice mieszkają razem, to zasiłek wypłacany jest matce (chyba że ona zdecyduje inaczej i przedłoży odpowiednie dokumenty potwierdzające taką zmianę). W przypadku rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji zasiłek rodzinny z Niemiec wypłacany jest temu rodzicowi, z którym w danej chwili mieszka dziecko.

Od 1 stycznia 2023 roku ze względu na obecną inflację i pomoc ze strony państwa na rzecz rodzin z dziećmi zasiłek Kindergeld wyniesie 250 euro na każde dziecko.

Przed 2023 rokiem wysokość zasiłku rodzinnego z Niemiec uzależniona była od liczby dzieci w rodzinie. Kindergeld na dziecko w Niemczech w 2022 roku wynosił:

  • 219 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko.
  • 225 euro miesięcznie na trzecie dziecko.
  • 250 euro miesięcznie na czwarte dziecko i każde kolejne.

Trzeba pamiętać, że jeśli rodzina mieszkająca w Niemczech pobiera w Polsce świadczenie Rodzina 800 plus oraz zasiłek rodzinny, powinna zgłosić ten fakt niemieckiemu urzędowi. Zgodnie z obowiązującym tam prawem, można pobierać 800+, zasiłek rodzinny i Kindergeld jednocześnie, jednak w takim przypadku kwota zasiłku niemieckiego zostanie pomniejszona o kwotę świadczeń pobieranych w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że oba zasiłki wypłacane są w dokładnie tym samym celu (utrzymanie dziecka) i uznaje się je za tożsame.

Kinderzuschlag to dodatkowy zasiłek (przyznawany jednocześnie z Kindergeld) dla rodzin spełniających określone warunki. Świadczenie to jest kierowane do mniej zamożnych rodzin, a jego wysokość zależy od osiąganych w gospodarstwie domowym dochodów. Jego wysokość w 2023 roku to maksymalnie 250 euro. Najważniejsze warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać ten dodatek, to:

  • Łączne dochody rodziców muszą wynosić minimum 900 euro brutto (w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci będzie to 600 euro),
  • Dzieci muszą mieszkać w Niemczech, a ich wiek nie może przekraczać 25 lat,
  • Rodzina pobiera już zasiłek Kindergeld (oba te świadczenia występują łącznie).

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld można złożyć po 6 miesiącach od rozpoczęcia legalnej pracy na terenie Niemiec. Są jednak przypadki, że wniosek można złożyć przed upływem tego czasu. Warto też pamiętać, że zasiłek może być wypłacony z mocą wsteczną (do maksymalnie pół roku wstecz od otrzymania wniosku). Wymagane dokumenty do otrzymania Kindergeld należy dostarczyć do Familienkasse (Kasy Świadczeń Rodzinnych) osobiście, drogą pocztową, online lub przez pełnomocnika. Jeśli nie wiesz, jakie dokumenty będą potrzebne i od czego zacząć procedurę starania się o zasiłek na dzieci w Niemczech, skorzystaj z pomocy specjalistów ALL-TAX – przeprowadzimy wszystkie formalności w Twoim imieniu i uzyskamy najwyższą dostępną w Twojej sytuacji kwotę świadczenia.

Jakie dokumenty do Kindergeld potrzebujesz, aby złożyć wniosek o zasiłek?

  • Wypełniony komplet dokumentów (możesz pobrać je z naszej strony internetowej lub zadzwonić do nas z prośbą o wysłanie ich pocztą).
  • Akt małżeństwa oraz akt urodzenia dziecka (oba dokumenty najlepiej w wersji międzynarodowej)
  • Zaświadczenie o wspólnym meldunku z dzieckiem. W sytuacji, gdy dzieci mieszkają pod innym adresem, można ubiegać się o zasiłek na podstawie odrębnego zaświadczenia o zameldowaniu – urząd rozpatruje każdy taki przypadek indywidualnie.
  • Poświadczenie o stosunku pracy (Arbeitgeberbescheinigung) – w przypadku zatrudnienia na warunkach umowy o pracę.
  • Kopia dowodu osobistego lub paszportu.

Pomożemy Ci skompletować również pozostałe dokumenty, które usprawnią proces rozpatrywania wniosku przez Familienkasse, dzięki czemu szybciej otrzymasz prawo do zasiłku i pieniądze wpłyną na Twoje konto.

Zasiłek ten będzie brany pod uwagę, jeśli będziesz się ubiegał o zwrot podatku z Niemiec. Kobietom, które objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym, przysługuje zasiłek porodowy lub macierzyński w przypadku niezdolności do pracy na kilka tygodni przed porodem i kilka tygodni po nim. Zasiłek rodzinny na żonę w Niemczech składa się z:

  • zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez kasę chorych,
  • ewentualnego dodatku do zasiłku od pracodawcy.
  • Ciężarne kobiety, które ubezpieczone są prywatnie, również otrzymują zasiłek macierzyński – jednorazową maksymalną kwotę w wysokości 210 euro.

Prawo do Kindergeld zyskują osoby, które mają pod opieką dzieci i co najmniej przez okres 183 dni w ciągu roku są legalnie zatrudnione na terenie Niemiec. Zasiłek mogą otrzymać również osoby posiadające status niemieckiego podatnika, które wychowują dzieci na terenie innego kraju niż Niemcy.

Obecnie o zasiłek Kindergeld można się ubiegać tylko do 6 miesięcy wstecz. Do końca 2017 można było się ubiegać o niego do 3 lat wstecz, jednak zostało to zmienione przez Familienkasse.

Na przyznanie zasiłku Kindergeld nie wpływa suma dochodów rodziców osiąganych w ciągu roku. Do 2022 roku o wysokości wypłacanych świadczeń decydowała liczba dzieci obecnych w rodzinie, natomiast w 2023 roku – wysokość świadczenia przyjmuje taką samą wartość dla wszystkich niezależnie od liczby dzieci kwalifikujących do przyznania Kindergeld.

Aby móc otrzymywać Kindergeld należy przepracować co najmniej 6 miesięcy na terenie Niemiec. Po upłynięciu tego okresu można się starać o przyznanie zasiłku na dziecko.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami

Dzwoniąc do nas, zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku Holandia odbędzie się sprawnie i bezstresowo.