Zwrot podatku z zagranicy
Zwrot podatku z Holandii
Jeżeli pracowałeś legalnie w Holandii w ciągu ostatnich pięciu lat lub wciąż tam pracujesz? Nie czekaj, już teraz czeka Cię dodatkowy zastrzyk gotówki. Zwrot podatku z Holandii to nawet kilka tysięcy euro, które możesz wykorzystać na dowolny cel.
Krok po kroku poprowadzimy Cię przez proces rozliczenia podatku!
Minimum formalności – maksimum korzyści!
Dzięki naszej kompetencji unikniesz skomplikowanych procedur i zaoszczędzić czas. Nasz doświadczony zespół zapewni Ci wsparcie na każdym etapie rozliczenia. Niezależnie od tego, czy masz pytania dotyczące dokumentów, terminów, czy też chcesz po prostu uzyskać więcej informacji na temat procesu zwrotu podatku, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Holenderskim urzędem skarbowym (Belastingdienst) zajmiemy się my.
Rozliczenie dochodów z Holandii krok po kroku
Przygotuj odpowiednie dokumenty (Pobierz dokumenty). W razie potrzeby pomożemy je uzyskać z urzędu oraz wykonamy bezpłatną kalkulację zwrotu podatku z Holandii.
Wypełnij druki, dołącz wymagane dokumenty i odeślij je do nas!
Adres znajdziesz w zakładce KONTAKT
Ciesz się nawet kilkutysięcznym zwrotem. Wszelkimi formalnościami zajmiemy się my!
Bezpłatna kalkulacja zwrotu podatku
Wypełnij formularz w 2 minuty! I sprawdź ile należy Ci się zwrotu
Główne czynniki wpływające na zwrot podatku z Holandii:
Uzyskany dochód, wysokość podatku
Okres zatrudniania w Holandii
Struktura 90 % dochodów
Dokumenty wymagane do rozliczenia podatku z Holandii
Jaaropgaaf
Zaświadczenie o dochodach
Kopia dowodu osobistego lub paszportu
Dokumenty potwierdzające konto bankowe
Potwierdzeniem może być wyciągiem, bądź potwierdzeniem operacji z rachunku bankowego. Koniecznie, aby druk ten nie był starszy niż dwa miesiące, zawierał imię i nazwisko oraz numer konta.
Najczęściej zadawane pytania
Pytania i odpowiedzi
Osoba legalnie zatrudniona na terenie Holandii, która ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku potrzebuje:
- Karty podatkowe Jaaropgave jeżeli jej nie posiadasz, pomożemy Ci ją odzyskać od pracodawcy,
- Kopia dowodu osobistego lub paszportu,
- Dokument potwierdzający konto bankowe,
- Zaświadczenie o dochodach w przez Urząd Skarbowy w Polsce.
Termin składania dokumentów podatkowych dla rezydentów (osoba zameldowana w Holandii) zazwyczaj przypada na 1 maja każdego roku, dotyczącego poprzedniego roku podatkowego. Na przykład, jeśli chodzi o dochody uzyskane w roku podatkowym 2023, dokumenty podatkowe powinny być złożone do 1 maja 2024 roku. Drugim terminem jest do 1 lipca, przypada on dla osób będących nierezydentem podatkowym. Jest to termin obowiązkowy dla każdej legalnie zatrudnionej osoby na terenie Holandii. Termin rozliczenia natomiast przypada na okres do 5 lat wstecz.
Jeśli polski podatnik otrzymuje dochód z Holandii, powinien to zgłosić w swoim zeznaniu podatkowym w Polsce. Dochód ten będzie podlegał opodatkowaniu według polskich przepisów podatkowych. Odpowiednia deklaracja to PIT 36 + PIT/ZG. Szczegóły w zakładce Zwrot podatku Polska. Ważne, aby rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego uwzględniało wszelkie dochody poza Holandią. Należy pamiętać również ze osoby do 26 roku życia również mają ten obowiązek.
Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami, w tym z Holandią. Te umowy mogą regulować kwestie podatkowe związane z dochodami uzyskiwanymi w obu krajach. Dzięki temu, gdy dochód podlega opodatkowaniu w Holandii, polski podatnik może mieć prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Holandii od swojego dochodu w Polsce.
- Podatnik, który złoży wniosek w terminie (to znaczy zgłoszą się do holenderskiego urzędu skarbowego do ostatniego dnia marca), otrzymają zwrot podatku z Holandii najpóźniej do ostatniego dnia czerwca tego samego roku.
- Podatnik, który złożą wniosek o zwrot nadpłaconego podatku po wyznaczonym terminie, muszą liczyć się z tym, że może być on rozpatrywany od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Z reguły jednak czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie wniosków złożonych po określonym terminie wynosi około 3-6 miesięcy.
Belastingdienst w Holandii to odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Jest odpowiedzialny za pobieranie podatków i egzekwowanie przepisów podatkowych w Holandii. Nazwa "Belastingdienst" dosłownie oznacza "służbę podatkową" w języku holenderskim. Jest to agencja rządowa podlegająca Ministerstwu Finansów Holandii.
Urząd skarbowy w Holandii przed nałożeniem na Ciebie wysokiej kary finansowej wyśle Ci minimum jedno ostrzeżenie z informacją, że ciąży na Tobie obowiązek zapłaty. W jakich sytuacjach możesz mieć do czynienia z holenderskim urzędem skarbowym Belastingdienst?
- Oficjalne wezwanie z urzędu skarbowego do zeznania podatkowego
- Ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku z Holandii
- Ubieganie się o różnego rodzaju ulgi i zasiłki rodzinne w Holandii
Belastingdienst odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu systemu podatkowego w Holandii i jest ważnym organem rządowym zapewniającym dochody państwu poprzez pobieranie podatków.
Należy pamiętać, że rozliczenie podatku w Holandii powiązane jest również z koniecznością dostarczenia dokumentów, w których zawarte są informacje o uzyskanych dochodach w innych krajach. Jest to zaświadczenie UE/WE i wystawiane jest przed polski Urząd Skarbowy. Aby je uzyskać, należy wcześniej złożyć zeznanie podatkowe (PIT 36 z załącznikiem ZG), w którym zestawione zostaną dochody uzyskane w Holandii.
Rozliczenie podatku z Holandii wymaga posiadania dokumentu Jaaropgave wydanego od pracodawcy (odpowiednik naszego PIT-11), w których zawarte są informacje o dokładnej kwocie dochodu, składkach oraz zaliczkach. Jeżeli nie posiadasz karty Jaaropgave, możesz starać się o jej odzyskanie z naszą pomocą. Wystarczy, że konsultantowi ALL-TAX podasz następujące informacje:
- Sofinummer/ BSN– indywidualny i unikalny numer służący do identyfikacji każdej osoby legalnie przebywającej i pracującej w Holandii. Jego polskim odpowiednikiem jest numer PESEL.
Dzwoniąc do nas, zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku z Holandii odbędzie się sprawnie i bezstresowo.
Belastingdienst (holenderski urząd skarbowy) rozpatruje wnioski o zwrot podatku do 5 lat wstecz. Aktualnie w roku 2024 można składać rozliczenia podatkowe za rok 2023, 2022, 2021, 2020 oraz 2019. Pamiętaj, że im szybciej zeznanie zostanie złożone, tym prędzej będziesz cieszyć się należnymi Tobie pieniędzmi!
Tak. Każda osoba, która legalnie pracuje lub pracowała na terenie Holandii, powinna złożyć deklarację podatkową. W przypadku, w którym podatnik tego nie zrobi lub spóźni się z doręczeniem druków, musi liczyć się z grzywną administracyjną. Czynniki wpływające na obowiązek rozliczenia z Holandii:
- Legalne zatrudnienie w Holandii
- Zwrot podatku z Holandii jest poza przedziałem od -56 euro do +17 euro,
Cena za rozliczenie jest kwestią wyboru klienta. Płatność za rozliczenie podatku z Holandią, jaką można wybrać to albo 360 zł z góry albo prowizyjna 14 % (nie mniej niż 110 euro) + VAT.
Wysokość zwrotu podatku z Holandii można obliczyć samodzielnie – jest to jednak często problematyczne. Wszystko ze względu na to, że podczas oszacowywania należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na jego kwotę. Jeżeli nie wiesz lub nie czujesz się pewnie w wyliczaniu zwrotu podatku z Holandii, skontaktuj się z naszymi specjalistami, dzięki którym będziesz wiedzieć, na jaką wysokość możesz liczyć. Nie czekaj – napisz lub zadzwoń – jesteśmy do Twojej dyspozycji cały czas!
Jeżeli 90 % wszystkich dochodów stanowią dochody holenderskie za dany rok podatkowy, można skorzystać z dodatkowych ulg:
- Ulga na dziecko — Inkomensafhankelijke Combinatiekorting. Ważne, aby wiek dziecka nie przekroczył 12 roku życia oraz należy posiadać wspólne zameldowanie przez okres co najmniej 6 miesięcy. Możesz ją uwzględnić w rozliczeniu jeżeli dochód jest wyższy w 2023 roku niż 5548 euro. Ulga ta zmniejsza dochód do opodatkowania, a co za tym idzie, zwiększa się zwrot podatku z Holandii.
- Rozłąkowe tzw. rozliczenie wspólne z partnerem fiskalnym. Partnerem fiskalnym jest: współmałżonek/partner, z którym jesteś zameldowany co najmniej pół roku i posiadający współwłasność do mieszkania. Aby skorzystać z rozłąkowego z Holandii jeden z partnerów musi osiągać dochody na terenie Niderlandów, gdzie jego dochód powinien przekroczyć 10 tysięcy euro.
Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami
Aktualności ze świata podatków
Baza wiedzy
Jak sprawdzić status zwrotu podatku?
Oczekiwanie na zwrot podatku może być stresującym doświadczeniem, szczególnie gdy czas biegnie, a na koncie wciąż brak oczekiwanego przelewu. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić status zwrotu podatku oraz jak korzystać z e-urzędu skarbowego, aby zyskać dostęp do...
Progi podatkowe i podatki w Belgii
Jeśli pracowałeś legalnie na terenie Belgii, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Sprawdź, jaki charakter mają podatki w Belgii, jak prezentują się progi podatkowe oraz jaka jest aktualna kwota wolna od podatku w tym kraju. Belgia...
Kwota wolna od podatku w Danii
Pracując legalnie w Danii, jesteś zobowiązany do płacenia podatków. Istnieje jednak kwota wolna od podatku, która pozwala uniknąć opłat przy niższych zarobkach. W 2023 roku kwota wolna od podatku w Danii (tzw. personfradrag) wynosi 48 000 DKK, co w przybliżeniu...