podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Aktualności
Słowniczek
Punkty Obsługi Klienta

Zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku z Austrii

Zwrot podatku z Austrii przysługuje pracownikowi, który był legalnie zatrudniony na terenie Austrii, a jego pracodawca odprowadzał w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Aby uzyskać zwrot podatku z Austrii, musisz złożyć deklarację podatkową i wykazać przed Finanzamt wszystkie swoje dochody, które uzyskałeś w ciągu roku.

Krok po kroku poprowadzimy Cię przez proces rozliczenia podatku!

Minimum formalności – maksimum korzyści!

20 lat doświadczenia w odzyskiwaniu podatków

Zależy Ci na szybkim i sprawdzonym sposobie na uzyskanie zwrotu podatku z Austrii? Świetnie trafiłeś. Specjalizujemy się w obsłudze zwrotów podatkowych dla osób pracujących w Austrii, oferując profesjonalną i bezstresową pomoc w całym procesie. Nie musisz się martwić skomplikowanymi przepisami podatkowymi ani obawiać się popełnienia błędów — my zajmiemy się wszystkim za Ciebie. Dzięki naszej pomocy możesz być pewien, że uzyskasz maksymalny zwrot podatku, na który masz prawo, a cały proces przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dzięki naszej kompetencji unikniesz skomplikowanych procedur i zaoszczędzisz czas. Nasz doświadczony zespół zapewni Ci wsparcie na każdym etapie rozliczenia. Niezależnie od tego, czy masz pytania dotyczące dokumentów, terminów, czy też chcesz po prostu uzyskać więcej informacji na temat procesu zwrotu podatku, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Austriackim urzędem skarbowym zajmiemy się my.

Masz pytanie odnośnie rozliczenia podatku z Austrii?

Rozliczenie dochodów z Austrii krok po kroku

Krok 1
Przygotuj odpowiednie dokumenty (Pobierz dokumenty). W razie potrzeby pomożemy je uzyskać z urzędu oraz wykonamy bezpłatną kalkulację zwrotu podatku z Austrii.
Krok 2
Wypełnij druki, dołącz wymagane dokumenty i odeślij je do nas! Adres znajdziesz w zakładce KONTAKT
Krok 3
Ciesz się nawet kilkutysięcznym zwrotem. Wszelkimi formalnościami zajmiemy się my!

Bezpłatna kalkulacja zwrotu podatku

Wypełnij formularz w 2 minuty! I sprawdź ile należy Ci się zwrotu

Co obejmuje usługa rozliczenia podatku z Austrii

i

Pomoc w skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów

Przygotowanie i wysłanie zeznania podatkowego do Urzędu Austriackiego

Kontakt z Urzędem Skarbowym w Austrii

Uwzględnienie ulg podatkowych

l

Sporządzenie odwołania, w przypadku niekorzystnej decyzji

Podanie konta bankowego w austriackim Finanzamt

Ponadto nasi specjaliści są dostępni do Twojej dyspozycji w czasie całej procedury zwrotu podatku. Możesz kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, sms oraz przez CZAT online dostępny na naszej stronie www.all-tax.pl .

Dokumenty wymagane do rozliczenia podatku z Austrii

Wypełniony formularz

Karta podatkowa Lohnzettel (L16)

Karta podatkowa potwierdza wysokość osiągniętych przez Ciebie dochodów oraz wysokość potrąconego podatku i odprowadzonych składek.

Dokumenty potwierdzające wysokość świadczeń

Jeśli pobierałeś świadczenia, dołącz również dokumenty, które potwierdzają ich wysokość

Dokument EU/EWR (E9)

Dokument ten, przedstawia wysokość wszystkich osiągniętych przez Ciebie dochodów w ciągu roku.

Kopia zameldowania na terenie Austrii

Jeśli byłeś zameldowany

Kopia ostatniej decyzji podatkowej

Jeśli rozliczałeś się już w Austrii

Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowych ulg, do powyższych dokumentów musisz również dołączyć:

Akt małżeństwa na druku UE

Kopie dowodów osobistych

Twoje i współmałżonka

Dokument EU/EWR (E9) współmałżonka

Podbity przez polski Urząd Skarbowy

Dokumenty potwierdzające ulgi

O które wnioskujesz

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi

Pytanie „czy muszę rozliczyć się w Austrii” zadaje sobie wiele pracowników. Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej odnosi się do osób, które:

  • są zameldowane w Austrii
  • w ciągu roku podatkowego miały więcej niż jednego pracodawcę
  • posiadają status rezydenta podatkowego (mają nieograniczony obowiązek podatkowy)
  • osiągnęły dochód w wysokości minimum 12 756 euro
  • otrzymały z Finanzamtu wezwanie do rozliczenia podatku
  • pobierały emeryturę lub rentę z Austrii
  • pobierały nieopodatkowane świadczenia
  • uzyskały nieopodatkowane dochody w kwocie minimum 730 euro

Lohnzettel (inną nazwą jest L16) – jest to karta podatkowa, którą pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi, po zakończeniu roku podatkowego w formie elektronicznej (do końca stycznia) lub w tradycyjnej wersji papierowej (do końca lutego). Karta podatkowa potwierdza wysokość osiągniętych przez Ciebie dochodów oraz wysokość potrąconego podatku i odprowadzonych składek.

Jeśli nie byłeś zameldowany przez cały rok w Austrii, konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia EU/EWR (E9). Na zaświadczeniu tym, wykazane będą kwoty, które uzyskałeś w innych krajach niż Austria. Nawet jeśli nie miałeś innych dochodów, dalej konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia.

Ważne! Pamiętaj, aby Twoje dochody na zaświadczeniu były „rozbite” na poszczególne kraje, tak aby urzędnik nie miał wątpliwości, ile zarobiłeś poza Austrią!

Aby rozliczyć się z podatku w Austrii, musisz skompletować takie dokumenty jak:

  • Lohnzettel (inną nazwą jest L16) – jest to karta podatkowa, którą pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi, po zakończeniu roku podatkowego w formie elektronicznej (do końca stycznia) lub w tradycyjnej wersji papierowej (do końca lutego). Karta podatkowa potwierdza wysokość osiągniętych przez Ciebie dochodów oraz wysokość potrąconego podatku i odprowadzonych składek.
  • EWR (Bescheinigung EU/EWR / E9) – dokument ten, przedstawia wysokość wszystkich osiągniętych przez Ciebie dochodów w ciągu roku. Należy wyszczególnić na nim wszelkie osiągnięte przez Ciebie dochody ze wskazaniem, w jakim kraju zostały one uzyskane.
  • Jeśli starasz się o ulgi podatkowe, powinieneś również dołączyć potwierdzenia na poniesione przez Ciebie koszty.

Jeżeli chcesz uzyskać fachową pomoc, skontaktuj się z przedstawicielami firmy ALL-TAX. Pomożemy Ci skompletować potrzebne dokumenty do zwrotu podatku z Austrii, a także skrócić czas oczekiwania na ten zwrot.

Pomimo że początkowo może wydawać się to skomplikowane, wykonanie zwrotu podatku z Austrii jest dla naszych specjalistów codziennością.

Przed sporządzeniem deklaracji podatkowej wykonujemy bezpłatną kalkulację zwrotu podatku, która pomoże zdecydować Ci, czy chciałbyś, aby wykonać rozliczenie oraz poinformuje Cię, na jaką kwotę zwrotu możesz liczyć. Taką kalkulację możemy wykonać dla Ciebie zarówno mailowo jak i telefonicznie.

Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów następuje ich weryfikacja. Skontaktujemy się z Tobą, jeśli będziemy potrzebować dodatkowych informacji.

Jeśli wszystkie dokumenty będą poprawne, wtedy wykonujemy usługę zwrotu podatku. Na zwrot możesz liczyć średnio w ciągu 3-6 miesięcy od momentu otrzymania deklaracji przez Finanzamt.

Cały proces kończy się wydaniem decyzji, którą Finanzamt wyśle pocztą na Twój adres domowy.

W Austrii możesz rozliczyć się do 5-ciu lat wstecz, do końca roku kalendarzowego. Dla poszczególnych lat terminy wyglądają następująco:

  • Rok 2019 – 31 grudnia 2024
  • Rok 2020 – 31 grudnia 2025
  • Rok 2021 – 31 grudnia 2026
  • Rok 2022 – 31 grudnia 2027
  • Rok 2023 – 31 grudnia 2028

Osoby, których dotyczy obowiązek podatkowy, powinny złożyć zeznanie do 30 kwietnia każdego roku. Kiedy zwrot podatku w Austrii następuje? Wszystkie osoby, które dostarczyły deklaracje do urzędu, mogą spodziewać się wypłacenia pieniędzy średnio od 2 do 6 miesięcy.

Starając się o zwrot podatku z Austrii za kończący się rok podatkowy, możesz liczyć na różnego rodzaju ulgi. Odnoszą się one przede wszystkim do osób mających dzieci, a także tych, które regularnie dojeżdżają do swojego miejsca pracy. Pamiętaj, że staranie się o dodatkowe ulgi podatkowe wiąże się z załączeniem dodatkowych dokumentów. O jakie ulgi podatkowe możesz się starać przy zwrocie podatku w Austrii?

Pendlerpauschale
Pieniądze z tej ulgi możesz otrzymać w momencie, gdy dojeżdżasz z miejsca swojego zamieszkania do miejsca pracy w Austrii ponad 20 kilometrów. Aby móc ubiegać się o zwrot kosztów podróży, musisz mieć ich potwierdzenie w postaci rachunków za paliwo lub biletów za przejazdy.

Mehrkindzuschlag
To specjalny pieniężny dodatek dla wielodzietnych rodzin, które mają więcej niż 3 dzieci. Ulga ta zależna jest przede wszystkim od Twojego dochodu, który nie może przekraczać 55 tysięcy euro. Mehrkindzuschlag jest wypłacany na trzecie i każde następne dziecko w kwocie wynoszącej nieco ponad 30 euro miesięcznie. Jeśli chcesz otrzymać ten dodatek, musisz złożyć odpowiedni wniosek za każdy rok kalendarzowy.

Kinderfreibetrag
Pobierałeś dodatek na dziecko przez co najmniej 6 miesięcy? Od kwoty zwrotu austriackiego podatku możesz odliczyć rocznie około 200 euro za każde dziecko.

Kinderbetreuungsgeld
To odliczenie na opiekę na dziecko, które wynosi do 2300 euro rocznie. O Kinderbetreuungsgeld w Austrii możesz się ubiegać, jeżeli przez co najmniej pół roku pobierałeś zasiłek na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 10. roku życia. Ten dodatek obowiązuje także w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które nie ma jeszcze 16 lat. Do kosztów opieki nad takim dzieckiem zaliczają się między innymi wydatki na przedszkole lub internat.

Werbungskosten
Jako austriackiemu podatnikowi przysługują Ci zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Ich wysokość wynosi 132 euro. Co ważne, nie musisz tych kosztów potwierdzać żadnymi drukami czy dokumentami. Masz jednak prawo do rezygnacji z nich. Jeśli chcesz udowodnić swoje rzeczywiste koszty uzyskania przychodów, musisz przedstawić potwierdzające je rachunki lub faktury.

Arbeitsmittel
Ten austriacki dodatek związany jest z ponoszonymi kosztami za narzędzia pracy. Narzędzia te muszą być Ci niezbędne i kupione specjalnie do wykonywania pracy w Austrii.

Jeśli pobierałeś dodatkowe świadczenia (chorobowe, bezrobotne, urlopowe BUAK), pamiętaj, żeby dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość i termin wypłaty świadczenia. Świadczenia, które dodatkowo otrzymywałeś, przebywając na terenie Austrii, mogą wpłynąć na kalkulację i na wysokość przysługującego Ci zwrotu podatku.

Każdy osoba będąca polskim rezydentem podatkowym ma obowiązek wykazać wszystkie swoje dochody na PIT 36 z załącznikiem ZG, niezależnie od kraju, w którym je uzyskała.

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która zamieszkiwała terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (kalendarzowym) lub posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych, lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych).

Jeżeli Twoja sytuacja wskazuje na to, że jesteś polskim rezydentem podatkowym, będziesz musiał wykazać swoje dochody przed polskim Urzędem Skarbowym. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skontaktuj się z naszym biurem. Nasi eksperci sporządzą dla Ciebie PIT36+ZG.

Wysokość przysługującego zwrotu zależna jest od wielu czynników, takich jak wysokość dochodu uzyskanego na terenie Austrii, wysokość odprowadzonego podatku i składek, jak również dochodu uzyskanego poza granicami Austrii.

Jeśli nie jesteś pewien, na jakiej wysokości zwrot możesz liczyć, skontaktuj się z nami. Wykonamy dla Ciebie bezpłatną kalkulację zwrotu podatku.

Zwrot podatku następuje w formie przelewu na konto, które zostało wskazane w zeznaniu podatkowym. Podatnik otrzymuje zwrot zazwyczaj w ciągu kilku dni (maksymalnie dwóch tygodni) od dnia wydania decyzji.

W 2023 roku kwota wolna od podatku wynosiła 11 693 euro. W latach 2019-2022 kwota wolna od podatku wynosiła 11 000 euro.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami

Dzwoniąc do nas, zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku Austrii odbędzie się sprawnie i bezstresowo.

Aktualności ze świata podatków

Baza wiedzy

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest ważnym elementem polityki fiskalnej, który wpływa na finanse każdego obywatela i może mieć implikacje dla całej gospodarki. Regularne dostosowywanie tej kwoty do zmieniających się warunków ekonomicznych jest kluczowe dla...