podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Aktualności
Słowniczek
Punkty Obsługi Klienta

Zwrot podatku z zagranicy

Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot podatku z Niemiec ubiega się coraz więcej osób. Wynika to nie tylko z faktu, że Niemcy jako kraj pracy cieszą się dużą popularnością, wynika to również z tego, że zwrot podatku z Niemiec może pomóc podreperować nasz budżet lub stanowić dla nas dodatkowy zastrzyk gotówki.

Krok po kroku poprowadzimy Cię przez proces rozliczenia podatku!

Minimum formalności – maksimum korzyści!

20 lat doświadczenia w odzyskiwaniu podatków

Rozliczając się z niemieckim Finanzamt jako podatnik z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, musimy wykazać wszystkie swoje dochody, również te, które osiągnęliśmy poza terenem Niemiec dołączając do zeznania odpowiednie zaświadczenie EU/EWR z polskiego urzędu skarbowego.

W Niemczech możesz się rozliczyć do 4 lat wstecz, więc w roku 2024 możemy rozliczyć jeszcze rok 2020, 2021, 2022 i 2023. Możesz zawnioskować o rozliczenie ze współmałżonkiem lub indywidualnie. Możesz również skorzystać z wielu przysługujących Ci ulg, które pomogą znacznie zwiększyć Twój zwrot.

Nie wiesz, na jaki zwrot możesz liczyć? Nasi pracownicy mogą wykonać dla Ciebie darmową kalkulację zwrotu podatku.

Zgłoś się do nas! Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem przeprowadzą Cię przez cały proces rozliczenia, udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji oraz pomogą w załatwieniu formalności związanych ze zwrotem podatku.
Masz pytanie odnośnie rozliczenia podatku z Niemiec?

Rozliczenie dochodów z Niemiec krok po kroku

Krok 1
Przygotuj odpowiednie dokumenty (Pobierz dokumenty). W razie potrzeby pomożemy je uzyskać z urzędu oraz wykonamy bezpłatną kalkulację zwrotu podatku z Niemiec.
Krok 2
Wypełnij druki, dołącz wymagane dokumenty i odeślij je do nas! Adres znajdziesz w zakładce KONTAKT
Krok 3
Ciesz się nawet kilkutysięcznym zwrotem. Wszelkimi formalnościami zajmiemy się my!

Bezpłatna kalkulacja zwrotu podatku

Wypełnij formularz w 2 minuty! I sprawdź ile należy Ci się zwrotu

Co obejmuje usługa rozliczenia podatku z Niemiec

i

Pomoc w skompletowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów

Przygotowanie i wysłanie zeznania podatkowego do Urzędu Niemieckiego

Kontakt z Urzędem Skarbowym w Niemczech

Uwzględnienie ulg podatkowych

l

Sporządzenie odwołania, w przypadku niekorzystnej decyzji

Podanie konta bankowego w niemieckim Finanzamt

Ponadto nasi specjaliści są dostępni do Twojej dyspozycji w czasie całej procedury zwrotu podatku. Możesz kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, sms oraz przez CZAT online dostępny na naszej stronie www.all-tax.pl .

Dokumenty wymagane do rozliczenia podatku z Niemiec

Wypełniony formularz informacyjny

Karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung/ Lohnsteuerkarte

Zawiera ona podsumowanie Twoich przychodów, odprowadzonego podatku oraz potrąconych składek na ubezpieczenie.

Dokument EU/EWR

Na którym znajdują się wszystkie Twoje dochody osiągnięte poza terenem Niemiec. Wystawiany jest przez polski Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania w Polsce.

Kopię ostatniej decyzji podatkowej

Jeśli rozliczałeś się już z podatku

Zaświadczenie o odprowadzonych składkach ZUS

(Bescheinigung der Arbeitgebers uber Sozialversicherungsbeitrage) – dotyczy tylko pracowników delegowanych

Dokumenty potwierdzające ulgi, o które wnioskujesz

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi

Nie jesteś pewien, czy musisz złożyć deklarację podatkową w Niemczech? Sprawdź poniższe informacje, żeby przekonać się, czy obowiązek rozliczenia się z podatku z Niemiec Cię dotyczy.

Obowiązek podatkowy dotyczy osób, które:

  • Miały nadane III lub VI klasę podatkową (Steuerklasse)
  • Mają nadany Steuernummer (numer identyfikacji podatkowej)
  • Osiągnęły dochody z tytułu pobierania świadczeń (chorobowe, bezrobotne, wychowawcze)
  • Pobierają niemiecką emeryturę
  • Uzyskały inne dochody w kwocie powyżej 410 euro
  • Są zameldowane na terenie Niemiec
  • Prowadzą działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe)
  • Otrzymały wezwanie do rozliczenia podatku z Finanzamt

Lohnsteuerbescheinigung to karta podatkowa, wystawiana przez pracodawcę. Zawiera ona podsumowanie Twoich przychodów, odprowadzonego podatku oraz potrąconych składek na ubezpieczenie. Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi kartę podatkową za rok poprzedni. Jeśli jej nie otrzymałeś trzeba się o nią upomnieć u pracodawcy.

Pracodawca przekazuje Twoją kartę zarówno Tobie, jak i wysyła ją elektronicznie do Finanzamt. Ważne jest to, że pracując u kilku pracodawców masz obowiązek wykazać w zeznaniu dochody uzyskane u wszystkich tych pracodawców.

Ważne! Pracownicy delegowani również muszą otrzymać od swojego pracodawcy kartę podatkową!

Do rozliczenia podatku karta Lohnsteuerbescheinigung jest niezbędna. Jest to podstawowy dokument, który potwierdza osiągnięte przez Ciebie zarobki.

Jeśli nie posiadasz karty podatkowej, najpierw spróbuj skontaktować się z Twoim pracodawcą z prośbą o jej wysłanie. Jeżeli masz trudności z odzyskaniem Lohnsteuerbescheinigung, skontaktuj się z nami, możemy podjąć próbę jej odzyskania.

Dokument EU/EWR to druk, na którym znajdują się wszystkie Twoje dochody osiągnięte poza terenem Niemiec. Wystawiany jest przez polski Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania w Polsce. Zdecydowana większość Urzędów Skarbowych wystawi Ci dokument EU/EWR dopiero po złożeniu PIT36 z załącznikiem ZG.

Osoby, które nie były przez cały rok zameldowane na terenie Niemiec i chcą rozliczyć swój podatek, zostaną poproszone przez Finanzamt o przedstawienie zaświadczenia EU/EWR. Przy ustalaniu obowiązku podatkowego i obliczaniu zwrotu podatku brane są również pod uwagę zarobki osiągnięte poza terenem Niemiec.

Ważne! Nawet jeśli nie miałeś dochodów poza Niemcami, nadal musisz uzyskać i przedstawić dokument EWR.

Aby wykonać rozliczenie podatku z Niemiec, musisz skompletować takie dokumenty jak:

  • Lohnsteuerbescheinigung – jest to karta podatkowa, którą pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi, po zakończeniu roku podatkowego w formie elektronicznej lub w tradycyjnej wersji papierowej (do końca lutego). Karta podatkowa potwierdza wysokość osiągniętych przez Ciebie dochodów oraz wysokość potrąconego podatku i odprowadzonych składek.
  • EWR (Bescheinigung EU/EWR) – dokument ten, przedstawia wysokość dochodów osiągniętych poza terenem Niemiec.
  • Jeśli starasz się o ulgi podatkowe, powinieneś również dołączyć potwierdzenia na poniesione przez Ciebie koszty.

Jeżeli chcesz uzyskać fachową pomoc, skontaktuj się z przedstawicielami firmy ALL-TAX. Pomożemy Ci skompletować potrzebne dokumenty do zwrotu podatku z Niemiec, a także skrócić czas oczekiwania na ten zwrot.

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec, wynosi 3-6 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej.

Czas oczekiwania może być różny w zależności od Twojej sytuacji, jak również od obciążenia pracą w niemieckim urzędzie skarbowym.

Im szybciej złożysz zeznanie podatkowe, tym większa jest szansa, że zwrot otrzymasz w krótkim czasie.

Procedury rozliczenia podatku różnią się w poszczególnych krajach. Z All-Tax nie musisz martwić się o skomplikowane przepisy, nasi fachowcy wykonają większość formalności za Ciebie.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, czy chcesz rozliczyć swój podatek, możemy pomóc Ci, wykonując darmową kalkulację zwrotu. Sprawdzimy, czy bardziej opłacalne będzie rozliczenie wspólne, czy indywidualne oraz, czy przysługują Ci ulgi. W tym celu skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób (telefon, mail, czat).

Po zatwierdzeniu kalkulacji oraz otrzymaniu od Ciebie niezbędnych dokumentów weryfikujemy czy są one kompletne i prawidłowe. W przypadku konieczności uzupełnienia dokumentów lub uzyskaniu dodatkowych informacji skontaktujemy się z Tobą.

Po weryfikacji przystępujemy do sporządzenia zeznania podatkowego i jego wysyłki do Finanzamt. Deklaracje sporządzane są elektronicznie, wobec czego nie potrzebujemy od Ciebie żadnych dodatkowych podpisów. Średni czas oczekiwania na zwrot wynosi 3-6 miesięcy.

Decyzja (Bescheid) jest dokumentem, który kończy cały proces rozliczenia. Otrzymasz ją od Finanzamt listem, na swój adres domowy, który podałeś nam w formularzu.

Ważne! Prosimy o przesyłanie wszelkiej korespondencji, jaką otrzymasz od Finanzamt.

Osoby znajdujące się na III i VI klasie podatkowej, mają obowiązek rozliczenia się co rok do 31 lipca.

Osoby, którym została przyznana inna klasa podatkowa niż III lub VI, mogą rozliczyć się z podatku do 4 lat wstecz. Tutaj znajdziesz przykładowe terminy:

  • Rok 2020 – 31 grudnia 2024
  • Rok 2021 – 31 grudnia 2025
  • Rok 2022 – 31 grudnia 2026
  • Rok 2023 – 31 grudnia 2027

Jeśli otrzymałeś wezwanie do rozliczenia się z podatku z Finanzamt, będziesz musiał złożyć zeznanie w wyznaczonym przez Finanzamt terminie!

Kwota wolna od podatku jest zmienna w zależności od roku podatkowego. W większości przypadków kwoty te zwiększają się co rok.

Kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi:

  • Rok 2020 – 9408 euro
  • Rok 2021 – 9744 euro
  • Rok 2022 – 10 347 euro
  • Rok 2023 – 10 908 euro
  • Rok 2024 – 11 604 euro

Kwota wolna w przypadku wspólnego rozliczenia jest dwukrotnością kwoty wolnej od podatku dla indywidualnego podatnika. W związku z tym kwota wolna od podatku dla małżeństwa będzie wynosić np. w 2023 roku 21 816 euro.

Jeżeli termin na rozliczenie podatku (4 lata) upłynął, a Finanzamt nie wysłał do Ciebie wezwania do rozliczenia, nie musisz martwić się o ewentualne kary. Jeśli jednak otrzymałeś wezwanie, a nie złożyłeś zeznania, możesz spodziewać się, że Finanzamt nałoży na Ciebie karę w wysokości minimum 200 euro. Kary te mogą być nakładane wielokrotnie do czasu złożenia przez Ciebie zeznania.

Będąc polskim rezydentem podatkowym, masz obowiązek wykazać wszelkie swoje dochody, niezależnie od źródła i miejsca ich uzyskania. W związku z tym, musisz wykazać swoje dochody z Niemiec na PIT36 z załącznikiem ZG.

Urzędy Skarbowe poszczególnych państw znajdujących się na terenie Unii Europejskiej wymieniają się informacjami dotyczącymi uzyskanych przez swoich obywateli przychodów. Istnieje więc możliwość, że jeśli nie wykażesz na PIT swoich dochodów, uzyskanych na terenie Niemiec, a urząd niemiecki przekaże informacje o Twoich dochodach do polskiego Urzędu Skarbowego, to ten urząd wezwie Cię do złożenia PIT lub korekty PIT.

Pamiętaj, że niezłożenie PITu w terminie, jeśli miałeś taki obowiązek, może wiązać się z karą pieniężną!

Nie jesteś pewny jak wykazać swoje dochody z Niemiec na polskim PIT? Skontaktuj się z nami. Możemy wykonać taką usługę dla Ciebie!

Podatnikiem z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (unbeschränkte Steuerpflicht) będziesz, gdy:.

  • Pracowałeś na terenie Niemiec minimum 183 dni w ciągu roku
  • Minimum 90% Twoich dochodów osiągnąłeś na terenie Niemiec

Osoby posiadające status podatnika z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (status rezydenta podatkowego) są uprawnione do zastosowania w swoim zeznaniu szeregu ulg podatkowych.

Ograniczony obowiązek podatkowy odnosi się do osób, które pracowały na terenie Niemiec krócej niż 183 dni oraz ich dochód uzyskany poza Niemcami jest większy niż 75% niemieckiej kwoty wolnej od podatku (w roku 2023 jest to kwota 8181 euro)

Posiadanie statusu podatnika z ograniczonym obowiązkiem podatkowym (nierezydenta) uniemożliwia skorzystanie z ulg podatkowych, jak również wyłącza możliwość rozliczenia się ze współmałżonkiem.

Zwrot podatku z Niemiec należy się osobie, która legalnie pracowała na terenie Niemiec, posiada status nieograniczonego podatnika, a zaliczki na podatek dochodowy, potrącone w ciągu roku były wyższe niż wymagane.

Wysokość zwrotu podatku z Niemiec jest uzależniona od wielu czynników, takich jak wysokość przychodu, wysokość potrąconego podatku, wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i socjalne, wysokość dochodów zagranicznych, ulgi podatkowe.

Nie jesteś pewien, ile możesz otrzymać zwrotu podatku? Zgłoś się do nas! Wykonamy dla Ciebie bezpłatną kalkulację zwrotu podatku!

Rozliczenie wspólne na terenie Niemiec jest możliwe, gdy:

  • posiadasz status nieograniczonego podatnika,
  • pomiędzy małżonkami nie została zawarta umowa o rozdzielności majątkowej
  • pozostawałeś w związku małżeńskim w roku, za który chcesz się rozliczyć.

Nie jest konieczne, abyś pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok.

Ulgi podatkowe zależą od Twojej sytuacji osobistej. Najczęściej podatnicy korzystają z ulg na:

  • dojazdy do domu rodzinnego
  • dojazdy do pracy na terenie Niemiec
  • prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego
  • ubrania robocze
  • home office
  • niektóre koszty leczenia
  • na dzieci (Kinderfreibetrag)
  • darowizny

Ulga na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelte Haushaltsführung), jest to ulga przewidziana dla osób, które posiadają gospodarstwo domowe zarówno na terenie Niemiec jak i Polski. Najczęściej z tej ulgi korzystają małżeństwa, z których jedno ze współmałżonków pracuje na ternie Niemiec, a drugie pozostaje na terenie Polski.

Warunkiem korzystania z tej ulgi, jest udokumentowanie, że drugie gospodarstwo domowe (w Niemczech), jest prowadzone w związku z Twoją działalnością zarobkową, w Polsce posiadasz drugie gospodarstwo domowe, a główne miejsce zamieszkania (w Polsce) jest centrum Twojego życia (odwiedzasz go minimum 1 raz w roku).

Według Finanzamt za gospodarstwo domowe może być uznane miejsce, które odpowiada Twoim potrzebom życiowym, jesteś jego właścicielem/współwłaścicielem lub je wynajmujesz. Dodatkowym warunkiem jest możliwość zarządzania gospodarstwem domowym i ponoszenie kosztów jego utrzymania.

Do ulgi na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego możemy zaliczyć koszty, takie jak:

  • koszty najmu
  • koszty dodatkowe: czynsz, ogrzewanie, prąd
  • ubezpieczenie mieszkania
  • koszty przejazdów do domu rodzinnego
  • koszty przeprowadzki

Pamiętaj, że Finanzamt może poprosić Cię o potwierdzenia poniesionych przez Ciebie koszty.

W Niemczech obowiązują klasy podatkowe, które nadawane są przez Finanzamt. Każda klasa nadawana jest w zależności od Twojej sytuacji osobistej.

Klasy podatkowe w Niemczech:

  • I – osoby samotne (kawaler/panna)
  • II – samotny rodzic
  • III – osoby pozostające w związku małżeńskim, z którym nie zamieszkuje stale, gdzie tylko jeden ze współmałżonków osiągał dochody. W przypadku, gdy obie osoby pracują na terenie Niemiec, druga osoba powinna mieć nadaną 5 klasę podatkową.
  • IV – osoby pozostające w związku małżeńskim gdzie obydwoje małżonków osiągają dochód.
  • V – osoby pozostające w związku małżeńskim
  • VI – osoby, które osiągają dochód z więcej niż z jednego źródła

W ciągu roku można kilkukrotnie zmienić klasę podatkową, jednak wiąże się to z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku do Finanzamt.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami

Dzwoniąc do nas zyskujesz pewność, że rozliczenie podatku Niemiec odbędzie się sprawnie i bezstresowo.

Aktualności ze świata podatków

Baza wiedzy

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2024

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest ważnym elementem polityki fiskalnej, który wpływa na finanse każdego obywatela i może mieć implikacje dla całej gospodarki. Regularne dostosowywanie tej kwoty do zmieniających się warunków ekonomicznych jest kluczowe dla...