Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN – osoby wyjeżdżające do pracy w Holandii z pewnością doskonale go znają, natomiast Ci, którzy dopiero planują zarobkowy wyjazd, powinni jak najszybciej dowiedzieć się, czym jest. Numer BSN (dawniej SOFI) to podstawowy identyfikator każdego pracownika legalnie zatrudnionego w kraju tulipanów i wiatraków. Jak go uzyskać, ile kosztuje oraz jak sprawdzić numer BSN w Holandii?

Czym jest numer BSN w Holandii?

Numer BSN (Burger service nummer) to ciąg znaków przypisany do każdego obywatela Holandii oraz osób przebywających w tym kraju w celach zarobkowych. Jest odpowiednikiem numeru PESEL funkcjonującego w Polsce i służy identyfikacji podatkowej społeczeństwa. Jego wyrobienie nie jest obowiązkiem dla obcokrajowców, choć posługiwanie się nim ułatwia wiele procesów urzędniczo-administracyjnych, a także umożliwia podjęcie legalnej pracy. Wyrobienie numeru BSN wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie gminy w celu zameldowania się lub skontaktowania z biurem pośredniczącym w kontaktach między pracownikiem a urzędem.

Nadanie pracownikowi z Polski numeru BSN rekomenduje się, gdy jego pobyt planowo ma być dłuższy niż 4 miesiące, a on w tym czasie chce podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę na terenie Holandii. W przypadku krótszego pobytu związanego m.in. z podjęciem pracy sezonowej również możliwe jest uzyskanie numeru BSN „od ręki” podczas wizyty w urzędzie gminy. Wówczas następuje wpis do ewidencji ludności jako nierezydent.

Zwrot podatku a praca sezonowa za granicą – dowiedz się więcej!

Numer SOFI – co to?

Do 2007 roku pobyt w kraju związany z zatrudnieniem u holenderskiego pracodawcy wiązał się z koniecznością uzyskania numeru SOFI (Social Fiscaal nummer), który stanowił odpowiednik numeru NIP. Obecnie nie jest on już używany, a wszystkie osoby przybywające do Holandii w celach zarobkowych posługują się numerem BSN. Istnieją jednak szanse, że na dokumentach sprzed kilkunastu lat znajdziesz właśnie numer SOFI.

Do czego potrzebny jest numer BSN?

Numer BSN nadawany jest wszystkim obywatelom Holandii i towarzyszy im niemal od początku życia do końca istnienia, a tym samym umożliwia identyfikację podatkowo-administracyjną. Podobną rolę pełni dla cudzoziemców, którzy postanowili przyjechać w celu zarobienia pieniędzy u miejscowych pracodawców. Bez jego uzyskania podjęcie pracy w Holandii nie jest możliwe, dlatego zarówno przy pracy sezonowej, jak i w pracy na pełen etat otrzymanie BSN stanowi konieczność.

Ile kosztuje numer BSN w Holandii?

Uzyskanie numeru BSN dla osób chętnych podjęcia się pracy zarobkowej na terenie Holandii jest całkowicie bezpłatne. Jedynym minusem jest czas oczekiwania, który bywa różny w zależności od urzędu i stopnia obłożenia pracy administratorów. W większości przypadków możesz uzyskać swój numer identyfikujący podczas jednej wizyty w urzędzie gminy, choć warto liczyć się z tym, że czas oczekiwania na numer BSN może wynieść nawet kilka tygodni.

Jak sprawdzić numer BSN w Holandii?

Numer BSN dla osób przyjeżdżających z innych państw nie zmienia się wraz z podjęciem nowej pracy lub okresem przerwy, w którym pracownik powrócił do kraju ojczystego. Jeśli planujesz wyjazd do Holandii z myślą o zatrudnieniu, a już wcześniej miałeś doświadczenie w firmie funkcjonującej na terenie państwa – Twój numer BSN pozostaje niezmienny. Aby go sprawdzić, warto przejrzeć dokumentację z poprzedniego okresu zatrudnienia m.in. umowy, paski wypłat lub Jaaropgave (podsumowanie rocznych dochodów uzyskanych u pracodawcy).

Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lokalnym urzędem gminy, który obejmuje miejsce Twojego zameldowania lub – jeśli posiadasz identyfikator cyfrowy DigiD – możesz sprawdzić numer BSN na stronie: https://www.svb.nl/nl/.

Jak odzyskać zgubiony numer SOFI/BSN?

W celu ponownego wydania numeru BSN przez organy administracyjne konieczne jest stawienie się w holenderskim urzędzie gminy. Koszt potwierdzenia o wpisie do zagranicznej ewidencji ludności to koszt rzędu kilkunastu euro.

Biuro rozliczeń zagranicznych All-Tax pomoże Ci uzyskać możliwie najwyższy zwrot podatku z Holandii. Zgłoś się do nas!