Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe również na terenie Polski i nie jest to wcale proces skomplikowany. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach oraz złożeniu niezbędnych dokumentów. Co musisz dostarczyć, by wszystko odbyło się zgodnie z przepisami? Z tego artykułu dowiesz się o wszystkim, co musisz wiedzieć w czasie rozliczania podatku z Niemiec w Polsce.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – potrzebne dokumenty

Rozliczenie podatku z Niemiec do złudzenia przypomina rozliczanie się z dochodu uzyskanego w Polsce. Wystarczy zaledwie kilka dokumentów, które potwierdzą prawdziwość zeznań podatkowych. Jakie dokumenty musisz wypełnić, by rozliczyć podatek z Niemiec? Oczywiście musisz potwierdzić swoją tożsamość, dostarczając nam kopię swojego dowodu osobistego lub paszportu. Oprócz tego lista dokumentów jest naprawdę krótka.

Lohnsteuerbescheinigung

Jest to karta podatkowa wystawiana przez każdego pracodawcę na terenie Niemiec. Zawiera ona informacje na temat zarobków, jakie uzyskuje pracownik. Jest to zatem coś na wzór doskonale znanej w Polsce informacji podatkowej PIT-11.

Jeżeli nie masz możliwości uzyskania Lohnsteuerbescheinigung możesz dostarczyć zapis odcinka wypłaty za ostatni miesiąc roku podatkowego, za który chcesz się rozliczyć (odcinek w Niemczech znany jako Abrechnung).

Zaświadczenie UE/EOG

Jest to informacja, która przedstawia wysokość dochodów, jakie uzyskujesz w Polsce. Aby dokument był wiarygodny i uznany przez niemiecki urząd, musi zostać podbity przez Urząd skarbowy w Polsce. Jeśli rozliczasz niemiecki podatek po raz kolejny, wówczas należy do tego dokumentu dołączyć również kopię decyzji podatkowej z poprzedniego rozliczenia.

Starasz się o zwrot nadwyżki?

Jeżeli chcesz otrzymać zwrot przynajmniej części zapłaconej w Niemczech zaliczki na podatek, dołącz również dokumenty, które potwierdzają ponoszone przez Ciebie koszty pracy na terenie Niemiec. Należą do nich:

  • opłacone rachunki,
  • bilety za codzienną podróż do pracy,
  • umowa kupna lub najmu lokalu mieszkalnego,
  • druki, które potwierdzają podróże do Polski.

Pracowałeś w Niemczech?
Zgłoś się do nas!

Aktualności o podatku zagranicznym
Dowiedz się więcej

Finanzamt w niemczech

Finanzamt – najważniejsze informacje o niemieckim urzędzie skarbowym

Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy, jest kluczową instytucją…
Steuernummer i Identifikationsnummer – czym są te numery

Steuernummer i Identifikationsnummer – czym są te numery i do czego służą?

Steuernummer i Identifikationsnummer są kluczowe dla jednoznacznej…
VAT w niemczech

Mehrwertsteuer - Podatek VAT w Niemczech 2024

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, podatek VAT jest jednym z…