Rozłąkowe w Holandii

Rozłąkowe należy do ulg podatkowych, które przysługują partnerom fiskalnym, którzy składają roczne zeznanie podatkowe do skarbówki w Holandii. O rozłąkowym możemy mówić także w kontekście części podatku zapłaconego, która nie może być odzyskana w przypadku rozliczeń indywidualnych.

Rozłąkowe w Holandii – z małżonkiem lub partnerem rozliczysz się korzystniej

Rozłąkowe to ulga, dzięki której wspólne rozliczanie się z partnerem fiskalnym jest korzystniejsze niż rozliczenia samodzielne. Wynika to z faktu, że zwroty podatku w Holandii osób rozliczających się wspólnie zazwyczaj są większe niż w przypadku zeznań indywidualnych. Partnerzy fiskalni korzystają z rozłąkowego zwykle wtedy, gdy dochody jednego z nich są niskie lub partner nie osiąga ich wcale.

Kiedy można liczyć na rozłąkowe w Holandii?

Rozłąkowe w Holandii nie przysługuje wszystkim partnerom fiskalnym rozliczającym się w holenderskiej skarbówce. Warunkiem koniecznym jest osiągnięcie 90% wspólnego dochodu właśnie na terenie Holandii. Jednocześnie podczas składania rocznego zeznania podatkowego należy poinformować tamtejszą skarbówkę o wszystkich przychodach osiąganych przez partnerów fiskalnych, także tych uzyskiwanych poza terytorium Holandii. Ważny jest również fakt, że aby otrzymać rozłąkowe, Twój przychód uzyskany dzięki legalnej pracy w Holandii musi przekroczyć 10 tysięcy €, natomiast przychód partnera fiskalnego nie może być wyższy niż 6 tysięcy €.

Koniecznym warunkiem jest również posiadanie numeru BSN (dawniej znanego jako numer sofi) przez przynajmniej przez tego z partnerów, który jest legalnie zatrudniony w Holandii. Jeśli drugi z partnerów nie posiada nadanego mu numeru BSN, wówczas musi zgłosić wniosek o jego przyznanie. Dopiero po załatwieniu tych formalności można składać wspólne zeznanie podatkowe.

Istotną korzyścią dla podatników jest to, że o rozłąkowe w Holandii można ubiegać się do pięciu lat wstecz. Nawet wówczas, jeśli przez ten okres składane były zeznania indywidualne. Pieniądze, jakie przysługują z racji rozłąkowego, otrzymuje partner fiskalny.

Kto może być partnerem fiskalnym?

W Holandii partnerami fiskalnymi mogą być osoby, które założyły rodzinę, żyją w związku partnerskim lub są spokrewnione. Poniżej przedstawiamy listę relacji, które umożliwiają ubieganie się o przyznanie rozłąkowego.

  • Partnerami fiskalnymi w Holandii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, mogą zostać małżonkowie.
  • Rozłąkowe mogą otrzymać również osoby, które zawarły w gminie związek partnerski. Warunkiem jest posiadanie przez nich aktu notarialnego o wspólnym zamieszkaniu.
  • Za partnerów fiskalnych uznaje się również osoby posiadającego wspólne dziecko.
  • Partnerami fiskalnymi mogą być też współwłaściciele jednego domu lub mieszkania, które jest dla nich głównym miejscem pobytu.
  • Partnerzy fiskalni to również osoby, które są dla siebie beneficjentami świadczeń emerytalnych.
  • O rozłąkowe może starać się również rodzeństwo. Warunkiem jest jednak zameldowanie pod tym samym adresem oraz bycie współwłaścicielami mieszkania lub domu. Rodzeństwo, które chce być partnerami fiskalnymi nie może jednak zamieszkiwać w domu rodziców.

Rozłąkowe w Holandii – ile pieniędzy możesz otrzymać?

Kwota maksymalnego rozłąkowego, jaką możesz otrzymać za rozliczenie się z legalnej pracy w Holandii zmienia się z roku na rok i jest również zależna od roku urodzenia podatnika. I tak w 2022 roku partnerzy fiskalni urodzeni przed 1 stycznia 1963 mogą otrzymać maksymalnie 2 888 €, natomiast urodzeni po 1 stycznia 1963 roku mogą liczyć na zwrot maksymalnie 193 €.

Kiedy złożysz wniosek o rozłąkowe, holenderski urząd rozpatrzy go i wyda stosowną decyzję, o której poinformuje pisemnie pocztą, na adres, który jest zgłoszony w bazie danych tamtejszego urzędu skarbowego. Pieniądze otrzymasz w niedługim czasie po wydaniu decyzji. Pamiętaj o tym, że im szybciej złożysz wymagane wnioski oraz dokumenty, tym prędzej podjęta zostanie decyzja o przyznaniu Twojemu partnerowi fiskalnemu rozłąkowego.

Wszelkie sprawy związane z przyznaniem tej ulgi rozwiążesz, korzystając z usług All-Tax.

Pracowałeś w Holandii?
Zgłoś się do nas!

Aktualności o podatku zagranicznym
Dowiedz się więcej

Certyfikat rezydencji podatkowej w Holandii

Certyfikat rezydencji podatkowej w Holandii – kto i jak może go uzyskać?

Certyfikat rezydencji podatkowej w Holandii jest kluczowym dokumentem…
Belastingdienst co to

Belastingdienst – co to jest?

Pracujesz w Holandii lub zastanawiasz się nad wyjazdem do tego…
Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN – osoby wyjeżdżające do pracy w Holandii z pewnością…
Jak rozliczyć jarograf z Holandii w Polsce?

Jarograf w Holandii – wszystko, co warto wiedzieć

Wyjazd w celach zarobkowych do Holandii wiąże się z koniecznością…
Progi podatkowe w Holandii

Progi podatkowe w Holandii 2024 – system podatkowy i obecne stawki

Od 2020 roku w holenderskim systemie podatkowym nastąpiły pewne…
Kwota wolna od podatku w Holandii

Kwota wolna od podatku w Holandii – kto może skorzystać z ulg podatkowych?

Pracownicy przyjeżdżający z Polski do Holandii za pracą nie…
Ulga abolicyjna w Holandii dla Polaków pracujących za granicą

Ulga abolicyjna w Holandii – zmiany dla Polaków pracujących za granicą

Podjęcie pracy w Holandii daje szansę uzyskania wyższych zarobków…
Vakantiegeld to wakacyjne w Holandii, czyli holenderski dodatek urlopowy

Wakacyjne w Holandii – dodatek urlopowy. Ile wynosi i komu przysługuje?

Osoby zatrudnione legalnie na terenie Holandii mają prawo otrzymać…