podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Aktualności
Słowniczek
Punkty Obsługi Klienta

Baza wiedzy

Kinderzuschlag – czym jest i komu się należy?

15 gru 2020

Kinderzuschlag

Niemcy to kraj, w którym wypłacane są różne pakiety socjalne dla rodziców. Oprócz Kindergeld oraz niedawno wprowadzonego Kinderbonusu niektóre osoby mogą skorzystać również z Kinderzuschlag. Dla kogo jest to świadczenie? Ile wynosi? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co to jest Kinderzuschlag – niemiecki zasiłek na dzieci

Kinderzuschlag w Niemczech jest specjalnym świadczeniem socjalnym, które przeznaczone jest dla rodziców o niskich dochodach. Zapomoga powstała po to, aby zapobiegać biedzie w danym domu, a także zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dla dzieci. Do kogo kierowany jest zasiłek? Pakiet ten wypłacany jest rodzinom z dziećmi do 25. roku życia oraz takim, które nie wstąpiły jeszcze w związek małżeński. Co ważne – Kinderzuschlag nieprzyznawany jest w sytuacji, gdy dzieci mieszkają w Polsce.

Kinderzuschlag – jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zasiłek?

Warto wiedzieć, że niemiecki Kinderzuschlag jest dodatkiem do innego pakietu socjalnego Kindergeld (poczytaj więcej w naszym poprzednim wpisie o tym zasiłku, a także jakie są 3 sytuacje, w których możesz nie otrzymać Kindergeld). Co ważne jednak pobieranie tego świadczenia, wiek dziecka czy jego stan cywilny to nie wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o Kinderzuschlag. Oprócz tego:

  • rodzic musi mieszkać z dzieckiem lub dziećmi w jednym gospodarstwie domowym,
  • dziecko nie może być zależne od siebie pod względem finansowym (nie utrzymuje się samodzielnie),
  • łączny dochód rodziców musi wynosić minimalnie 900 euro netto lub 600 euro netto, w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dzieci,
  • zarówno Kinderzuschlag, jak i ewentualne inne pobierane pakiety socjalne jak np. dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) muszą zapewnić wystarczającą wysokość środków, które umożliwiają utrzymanie całej rodziny.

Kinderzuschlag 2025 – ile wynosi?

Wraz z kolejnymi latami wysokość zasiłku uległa zmianie. Do 2022 roku maksymalna kwota, jaką można było otrzymać na jedno dziecko, wynosiła 185 euro miesięcznie.

  • od 1 stycznia 2023 roku: świadczenie wzrosło do 250 euro na dziecko miesięcznie

  • 2024–2025: kwota ta została utrzymana – maksymalnie 250 euro miesięcznie na dziecko

Ponadto wprowadzono kilka uproszczeń i ułatwień:

  • od 2023 roku proces składania wniosków został uproszczony,

  • od 2024 roku wypłata świadczenia może odbywać się automatycznie dla rodzin pobierających Bürgergeld,

  • w 2025 roku planowane są dalsze zmiany ułatwiające przyznawanie świadczenia bez konieczności składania osobnego wniosku w określonych przypadkach.

Wniosek o Kinderzuschlag, czyli jak starać się o zasiłek?

Aby móc starać się o Kinderzuschlag, należy na samym początku wypełnić odpowiedni wniosek. Druk ten dostępny jest we wszystkich Kasach Rodzinnych (Familienkasse) i urzędach pracy. Jeżeli jednak nie masz czasu pójść do placówki, możesz skorzystać ze stron internetowych i pobrać Kinderzuschlag wniosek w formie elektronicznej. Formularze dostępne są na familienkasse.de oraz arbeitsagentur.de. Po wypełnieniu dokumentu należy udać się do odpowiedniej placówki Kasy Rodzinnej i tam złożyć deklarację.

Jakie dokumenty są wymagane do Kinderzuschlag w Niemczech?

Złożenie deklaracji to nie wszystko, o czym należy pamiętać przy staraniu się o otrzymanie Kinderzuschlag w Niemczech. Aby liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy przygotować odpowiednie dokumenty, dzięki którym Familienkasse sprawdzi, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymania zasiłku. Są to m.in.:

  • wyciąg dochodów z ostatnich sześciu miesięcy,
  • odcinki z wypłaty, 
  • zaświadczenia o pobieraniu renty oraz innych świadczeń.

Potrzebujesz pomocy w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów do Kinderzuschlag? Skontaktuj się z nami i uzyskaj kompleksowe wsparcie od wykwalifikowanych i doświadczonych konsultantów zapraszamy.

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2025

Kwota wolna od podatku w Niemczech – 2025

Kwota wolna od podatku w Niemczech jest ważnym elementem polityki fiskalnej, który wpływa na finanse każdego obywatela i może mieć implikacje dla całej gospodarki. Regularne dostosowywanie tej kwoty do zmieniających się warunków ekonomicznych jest kluczowe dla...

Najczęstsze błędy w rozliczeniach podatkowych i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy w rozliczeniach podatkowych i jak ich unikać?

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, co czwarty podatnik popełnia błędy w swoim rozliczeniu podatkowym, które mogą skutkować nie tylko koniecznością składania korekt, ale również dotkliwymi karami finansowymi. W dobie coraz powszechniejszych rozliczeń...