Kinderzuschlag – czym jest i komu się należy?

Niemcy to kraj, w którym wypłacane są różne pakiety socjalne dla rodziców. Oprócz Kindergeld oraz niedawno wprowadzonego Kinderbonusu niektóre osoby mogą skorzystać również z Kinderzuschlag. Dla kogo jest to świadczenie? Ile wynosi? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co to jest Kinderzuschlag – niemiecki zasiłek na dzieci

Kinderzuschlag w Niemczech jest specjalnym świadczeniem socjalnym, które przeznaczone jest dla rodziców o niskich dochodach. Zapomoga powstała po to, aby zapobiegać biedzie w danym domu, a także zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dla dzieci. Do kogo kierowany jest zasiłek? Pakiet ten wypłacany jest rodzinom z dziećmi do 25. roku życia oraz takim, które nie wstąpiły jeszcze w związek małżeński. Co ważne – Kinderzuschlag nieprzyznawany jest w sytuacji, gdy dzieci mieszkają w Polsce.

Kinderzuschlag – jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zasiłek?

Warto wiedzieć, że niemiecki Kinderzuschlag jest dodatkiem do innego pakietu socjalnego Kindergeld (poczytaj więcej w naszym poprzednim wpisie o tym zasiłku, a także jakie są 3 sytuacje, w których możesz nie otrzymać Kindergeld). Co ważne jednak pobieranie tego świadczenia, wiek dziecka czy jego stan cywilny to nie wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o Kinderzuschlag. Oprócz tego:

  • rodzic musi mieszkać z dzieckiem lub dziećmi w jednym gospodarstwie domowym,
  • dziecko nie może być zależne od siebie pod względem finansowym (nie utrzymuje się samodzielnie),
  • łączny dochód rodziców musi wynosić minimalnie 900 euro netto lub 600 euro netto, w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dzieci,
  • zarówno Kinderzuschlag, jak i ewentualne inne pobierane pakiety socjalne jak np. dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) muszą zapewnić wystarczającą wysokość środków, które umożliwiają utrzymanie całej rodziny.

Kinderzuschlag 2022 – ile wynosi?

Wraz z kolejnymi latami wysokość zasiłku stale się zmienia. Do tej pory maksymalna kwota, jaką można było otrzymać na jedno dziecko, wynosiła 160 euro miesięcznie. W 2020 roku nastąpiła jednak zmiana i wartość wypłacanego Kinderzuschlag wynieść może nawet 185 euro. Co więcej od 1 stycznia 2020 roku nie obowiązuje już odgórnie narzucona granica zarobku indywidualnie ustalana dla każdego rodzica. Co to oznacza w praktyce? We wcześniejszych latach rodzina, której łączny dochód przekraczał maksymalny dopuszczalny poziom, nie mogła skorzystać ze świadczenia. Obecnie limit został zniesiony co ważne jednak zmiana oznacza, że im więcej zarobisz, tym mniejszą kwotę zasiłku otrzymasz.

Wniosek o Kinderzuschlag, czyli jak starać się o zasiłek?

Aby móc starać się o Kinderzuschlag, należy na samym początku wypełnić odpowiedni wniosek. Druk ten dostępny jest we wszystkich Kasach Rodzinnych (Familienkasse) i urzędach pracy. Jeżeli jednak nie masz czasu pójść do placówki, możesz skorzystać ze stron internetowych i pobrać Kinderzuschlag wniosek w formie elektronicznej. Formularze dostępne są na familienkasse.de oraz arbeitsagentur.de. Po wypełnieniu dokumentu należy udać się do odpowiedniej placówki Kasy Rodzinnej i tam złożyć deklarację.

Jakie dokumenty są wymagane do Kinderzuschlag w Niemczech?

Złożenie deklaracji to nie wszystko, o czym należy pamiętać przy staraniu się o otrzymanie Kinderzuschlag w Niemczech. Aby liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy przygotować odpowiednie dokumenty, dzięki którym Familienkasse sprawdzi, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymania zasiłku. Są to m.in.:

  • wyciąg dochodów z ostatnich sześciu miesięcy,
  • odcinki z wypłaty, 
  • zaświadczenia o pobieraniu renty oraz innych świadczeń.

Potrzebujesz pomocy w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów do Kinderzuschlag? Skontaktuj się z nami i uzyskaj kompleksowe wsparcie od wykwalifikowanych i doświadczonych konsultantów zapraszamy.