Holenderskie rozliczenie podatkowe 2017- decyzja podatkowa

Belastingdienst w ostatnim czasie rozsyła do podatników listy dotyczące  holenderskich rozliczeń podatkowych za rok 2017.

W listach tych urząd informuje, że podobnie jak w poprzednich latach część decyzji podatkowych nie zostanie wydana przed 01.07.2018 r.

W dalszej części wspomnianego pisma urzędnicy podają, że realnym dla nich terminem opracowania wszystkich deklaracji za rok 2017 jest 01.03.2017 r. Niestety praktyki urzędu z dwóch ostatnich lat wskazują, że nie należy traktować podanego terminu jako ostatecznego.

W poprzednich latach podatnicy również otrzymywali podobne listy, a następnie w momencie zbliżania się wskazanego terminu dostawali kolejne pismo. W nowym liście pojawiała się informacja, że ich dokumenty zostaną opracowane w ciągu trzech lat od daty wpłynięcia do urzędu. W efekcie takich działań część podatników nie otrzymała jeszcze swoich zwrotów podatku z Holandii za rok 2015! Skoro urząd już wysyła pisma informujące o pierwszym opóźnieniu nie można wykluczyć, że podobna procedura będzie dotyczyła również rozliczeń podatkowych za rok 2017.

W czym tkwi problem z holenderskimi rozliczeniami podatkowymi?

Począwszy od roku 2015 Belastingdienst wprowadził zmiany w zasadach naliczania ulg i odliczeń podatkowych. Zdecydowano, że pełne prawo do nich będą mieli jedynie Ci podatnicy, którzy minimum 90% swoich dochodów z danego roku uzyskali na terenie Holandii. Osoby spełniające ten wymóg nazywane są podatnikami „kwalifikowanymi”. W celu udowodnienia, że jest się podatnikiem kwalifikowanym należy oprócz złożenia rozliczenia podatkowego dosłać do urzędu zaświadczenie podbite przez Urząd Skarbowy z kraju pochodzenia. To właśnie te zaświadczenia  są głównym źródłem trwających trzeci rok problemów z nieterminowym wydawaniem decyzji podatkowych. Osoby pracujące w Holandii przed rokiem 2015 doskonale wiedzą, że przed wprowadzeniem zmian decyzje wydawane były stosunkowo sprawnie.

Z różnych przyczyn pracownicy Belastingdienst  niejednokrotnie zmuszani są prosić podatników o ponowne dosyłanie zaświadczeń co automatycznie wydłuża całą procedurę. Najczęściej wynika to z tego, że Urząd Skarbowy z kraju pochodzenia udostępnił swoim podatnikom błędny druk. . Często też zaświadczenia są wypełniane po prostu błędnie, a to z kolei zmusza urzędników do opracowywania zaświadczeń ręcznie co pochłania znaczną ilość czasu, który mogliby poświęcić na opracowywanie deklaracji. W przypadku Polski najczęstszym błędem jest wpisywanie przez Urząd dochodów w złotówkach zamiast w euro. Warto przypilnować tej kwestii podczas podbijania zaświadczeń w Urzędzie, aby przyspieszyć otrzymanie zwrotu.

Podsumowując. Osoby, które otrzymały pismo, którego zdjęcie załączamy poniżej powinny uzbroić się w cierpliwość. Muszą liczyć się z tym, że ich holenderskie rozliczenie podatkowe za rok 2017 nie będą opracowane wcześniej niż przed 01.03.2019 r. Nie wykluczone jest również, że urząd wyśle kolejne pisma z kolejnym przedłużeniem terminu.

Pracowałeś w Holandii?
Zgłoś się do nas!

Aktualności o podatku zagranicznym
Dowiedz się więcej

Certyfikat rezydencji podatkowej w niemczech

Certyfikat rezydencji podatkowej w Niemczech – kto i jak może go uzyskać?

Mieszkasz i pracujesz w Niemczech? Oznacza to, że obowiązuje…
Zmiana rezydencji podatkowej

Zmiana rezydencji podatkowej – co warto wiedzieć?

Pracujesz i mieszkasz za granicą, więc nie chcesz dłużej…
Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN (dawniej SOFI) – jak go sprawdzić i komu jest potrzebny?

Numer BSN – osoby wyjeżdżające do pracy w Holandii z pewnością…