System podatkowy w każdym państwie Unii Europejskiej ma swoją specyfikę i odrębności. W każdym z tych krajów istnieje również katalog odliczeń, które mogą wpłynąć na ostateczne obniżenie podatku. Jak to wygląda w Austrii?
Kto musi rozliczyć się z podatku?
W pierwszej kolejności należałoby wskazać, kto musi rozliczyć się z podatku w Austrii. Obowiązek ten dotyczy między innymi osób, które są zameldowane w Austrii, mają nieograniczony obowiązek podatkowy, mają w ciągu roku więcej niż jednego pracodawcę, mają status rezydenta, a także uzyskują dochód przekraczający kwotę 12.000 euro.
Na jakie ulgi można liczyć w Austrii?
Austriacki system podatkowy oferuje wiele możliwości odliczenia podatku. Skorzystają z niego przede wszystkim ci, którzy posiadają dzieci na utrzymaniu oraz ci, którzy tracą określone sumy na codzienne dojazdy do pracy. Aby otrzymać zwrot kosztów podróży wystarczy mieć potwierdzenie ich poniesienia, a zatem rachunki za paliwo lub bilety na komunikację miejską. Z kolei posiadanie więcej niż 3 dzieci umożliwia otrzymanie dodatku dla rodzin wielodzietnych w kwocie 30 euro na dziecko miesięcznie.
Inne udogodnienia
Atrakcyjne jest również odliczenie na opiekę nad dzieckiem w kwocie 2.300 euro rocznie. Warunkiem ubiegania się o to świadczenie jest jednak co najmniej półroczne pobieranie zasiłku na dziecko i nieprzekroczenie przez dziecko 10 roku życia. Podobnie jak w Polsce, Austriacy posiadają też konstrukcję zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 132 euro. Ciekawym rozwiązaniem jest również dodatek za narzędzia pracy. Jeżeli pracownik kupił określone przedmioty z przeznaczeniem do wykonywania pracy w Austrii, może domagać się zwrotu poniesionych kosztów. Konieczne jest jednak wykazanie wartości tych rzeczy.
Ile można zyskać?
Oczywiście wskazane wyżej ulgi to tylko niektóre udogodnienia, z których można skorzystać w Austrii. Niewątpliwie na odliczeniach podatkowych można naprawdę wiele zyskać. Warto więc starannie się rozliczać. Średnie kwoty zwrotu podatku sięgają nawet kilkuset euro.