podatek@all-tax.pl
+48 505 148 600
Zostań Partnerem
Punkty Obsługi Klienta

Baza wiedzy

Progi podatkowe w Holandii 2025 – system podatkowy i obecne stawki

5 lip 2023

Progi podatkowe w Holandii

Od 2020 roku w holenderskim systemie podatkowym nastąpiły pewne zmiany, które obecnie regulują liczbę funkcjonujących progów podatkowych oraz stawki podatku. Dla wielu polskich pracowników wyjeżdżających do pracy za granicę mogą wydawać się one wysokie, choć obecny system przewiduje również liczne ulgi zmniejszające kwotę podatku do zapłaty. Ile wynoszą stawki podatku w Holandii i jak prawidłowo rozliczyć swoje dochody?

Zmiany w systemie podatkowym w Holandii 2025

Do 2020 roku w holenderskim systemie podatkowym funkcjonowały trzy progi podatkowe, które regulowały kwotę podatków pracowników legalnie zatrudnionych na terenie kraju. Mimo że stawki podatku odpowiadały wysokości uzyskanych dochodów w minionym roku podatkowym, utrzymywały się na dość dużym poziomie. Od 2020 do 2024 roku wprowadzono uproszczony system podatkowy, który zakładał obecność zaledwie dwóch progów podatkowych.

Obecnie, w 2025 roku, powrócono do trzystopniowej skali. Pomimo tej zmiany stawki podatkowe w Holandii wciąż pozostają wysokie, a kwotę podatku można obniżyć, korzystając z szeregu odliczeń tzw. ulg podatkowych. Ile trzeba zapłacić podatku za pracę w Holandii w 2025 roku?

Jakie są stawki podatkowe w Holandii w 2025?

W 2025 roku system podatkowy w Holandii znów wyróżnia trzy progi podatkowe. Stawka dla rozliczeń podatkowych zależy od dochodu, który pracownik uzyskał w ciągu całego roku na podstawie umowy o pracę. Aktualne stawki w Holandii 2025 przedstawia poniższe zestawienie:

  • Próg podatkowy I35,82% dla dochodów poniżej 38 441 euro

  • Próg podatkowy II37,48% dla dochodów w przedziale 38 441 – 76 817 euro

  • Próg podatkowy III49,50% dla dochodów wyższych niż 76 817 euro

Progi podatkowe w Holandii – co warto wiedzieć na temat rozliczeń?

Jeśli dochody pracownika w ciągu minionego roku podatkowego przekraczają dany próg, wyższa stawka (np. 49,5%) nie dotyczy całej sumy opodatkowanych przychodów. Należy według niej rozliczyć wyłącznie kwotę nadwyżki, czyli sumę dochodów przekraczającą ustalony próg.

Przykład:
W ciągu roku Twoje dochody wyniosły 85 000 euro. Oznacza to, że:

  • dochód do 38 441 euro musisz rozliczyć według stawki 35,82%,

  • następnie kwotę od 38 441 do 76 817 euro według stawki 37,48%,

  • a różnicę powyżej 76 817 euro – stawką 49,5%.

Taki system jest korzystniejszy dla pracowników, choć nie da się ukryć, że obecnie ustanowione progi podatkowe w dalszym ciągu przekładają się na uzyskanie wysokich podatków. Aby zmniejszyć kwotę do zapłaty, podatnicy mogą korzystać z atrakcyjnych odliczeń, m.in. ulgi na dziecko, ulgi dla pracowników oraz ogólnej ulgi podatkowej.

Sprawdź również jakie warunki musisz spełniać, aby otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii!

Ulgi podatkowe w Holandii 2025 – co się zmieni?

Warto wspomnieć, że na terenie tego kraju nie funkcjonuje holenderska kwota wolna od podatku znana z systemu podatkowego obowiązującego w Polsce, która pozwala nie płacić podatku osobom, z dochodami nieprzekraczającymi ustalonego progu. Zamiast tego pracownicy mają do dyspozycji szereg odliczeń od podatku, które obniżają wysokość kwoty do zapłaty. W tym systemie również zaszły pewne zmiany.

W 2025 roku znacząco podniesiono ulgę dla pracownika, która teraz wynosi 5 599 euro (w 2024 r. było to 5 052 euro). Jest to istotna zmiana ułatwiająca odzyskanie części zapłaconego podatku. Z kolei ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting) została obniżona do 3 027 euro i stopniowo maleje wraz ze wzrostem dochodów.

Dodatkowo nie można również skorzystać z tzw. ulgi na niepracującą żonę, czyli popularnego w Polsce rozłąkowego w Holandii. Nie mniej w dalszym ciągu z odliczenia mogą skorzystać osoby rozliczające się za ubiegłe lata pracy (przed likwidacją ulgi) na terenie Holandii.

Zameldowanie a świadczenia w Niemczech – co daje meldunek?

Zameldowanie a świadczenia w Niemczech – co daje meldunek?

Planujesz wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych lub już tam mieszkasz, ale nie dopełniłeś formalności meldunkowych? Warto wiedzieć, że meldunek w Niemczech to nie tylko obowiązek administracyjny, lecz klucz do wielu świadczeń socjalnych. Brak zameldowania może mieć...

Podatek dochodowy w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć

Podatek dochodowy w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli pracujesz lub prowadzisz firmę za naszą zachodnią granicą, temat niemieckich podatków z pewnością jest dla Ciebie istotny – podatek dochodowy w Niemczech (Einkommensteuer) to jedno z kluczowych zagadnień dla każdego Polaka zarabiającego w tym kraju. Ile wynosi...