Wielu Polaków oddelegowanych do pracy za niemiecką granicą dotychczas mogło swobodnie korzystać ze świadczeń przyznawanych przez zagraniczny skarb państwa. W tym roku sytuacja trochę zmienia się wraz ze zmianą interpretacji przepisów dotyczących przyznawania Kindergeld. Od stycznia 2023 roku pracownicy delegowani spotykają się z odmową wniosków o przyznanie niemieckich świadczeń na dzieci. Jakie są powody wstrzymania Kindergeld?
Wstrzymanie Kindergeld dla pracowników oddelegowanych
Kindergeld to niemiecki dodatek finansowy przyznawany na dzieci pracowników legalnie zatrudnionych na terenie kraju. Jeszcze do niedawna ze świadczeń mogli korzystać wszyscy obywatele Polski pracujący w Niemczech, którzy spełniali określone warunki, jednak od stycznia 2023 proces przyznawania środków pieniężnych wygląda nieco inaczej. Polscy pracownicy oddelegowani do pracy u niemieckiego pracodawcy zaczęli otrzymywać z ramienia Familienkasse odmowy wniosków o przyznanie Kindergeld. Głównym powodem nie są jednak nowe przepisy, a zmiana interpretacji obecnych zapisów orzeczenia Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego z dnia 01 lipca 2020 o oznaczeniach III R 22/19 oraz III R 39/18.
Powody wstrzymania Kindergeld
Wstrzymanie Kindergeld wynika z nowo przyjętej interpretacji zapisów przez niemieckie urzędy skarbowe. Z odmowami wniosków obecnie spotkali się pracownicy oddelegowani, którzy przyjmują również świadczenia 500+ otrzymywane w Polsce. Według nowej koncepcji niemieckich urzędów Kindergeld zostało wstrzymane dla osób zatrudnionych, które pracują w Niemczech na podstawie dokumentu A1, a ich dzieci mają prawo do otrzymania świadczeń w Polsce. Zmiany nie dotyczą pracowników, którzy na co dzień pracują na terenie Niemiec, jednak mimo to, nowa interpretacja jest dotkliwa dla wielu polskich rodzin. Decyzje o odmowie przyznawania świadczeń dotyczą zarówno pracowników otrzymujących Kindergeld do tej pory, jak i osób, które dopiero złożyły wniosek.
Z niemieckiego świadczenia Kindergeld mogą natomiast w dalszym ciągu korzystać pracownicy, których dzieci utraciły prawo do otrzymywania polskiego zasiłku 500+ (dotyczy dzieci, które ukończyły 18. rok życia).
Jak sprawdzić status wniosku o Kindergeld?
Na informację o przyznaniu Kindergeld zazwyczaj czeka się od 2 do 6 miesięcy, a decyzja przychodzi w postaci listu poleconego za pośrednictwem poczty. Nie mniej, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji w krótszym czasie możesz skorzystać z dedykowanej infolinii Familienkasse (dostępnej w języku niemieckim).
Wstrzymanie Kindergeld – czy ponowne zmiany w interpretacji przepisów są możliwe?
W związku z nowymi przepisami na ten moment nasze podatkowe biuro rozliczeń zagranicznych nie przyjmuje wniosków o przyznanie Kindergeld od pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech.
Na bieżąco obserwujemy jednak sytuację, która zmienia się dynamicznie, dzięki czemu w razie aktualizacji przepisów oraz ponownej zmiany interpretacji postępowania w zakresie przyznawania świadczeń na dzieci – powiadomimy o tym od razu na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do bycia na bieżąco z naszym blogiem, na którym pojawiają się różne komunikaty – ważne dla pracowników zagranicznych.
Komu nie należy się Kindergeld?
Jeśli Twój wniosek o przyznanie Kindergeld spotkał się z odmową niemieckiego urzędu skarbowego, być może powodem jest inna sytuacja i brak spełnienia określonych warunków. Więcej na temat tego, w jakich sytuacjach Familienkasse może odmówić wypłacania świadczeń, znajdziesz w naszym artykule blogowym:
https://all-tax.pl/3-sytuacje-w-ktorych-mozesz-nie-otrzymac-kindergeld/.